| MariaMaria45098 a întrebat:

Hey! As vrea sa fac facultatea la București, să mă mut acolo singură la 18 ani! Și aș vrea ca după ce împlinesc 18 ani sa lucrez ceva pentru a avea ceva bănuți, în orice caz mă vor ajuta părinții cu tot ce am nevoie, dar aș vrea sa fac si eu niște bănuți frumușei! Știți ce aș putea face, ce meserie? Si să-mi spuneți cum este orașul București, eu sun obișnuită, am mai stat acolo un an si chiar îmi place, dar aș vrea mai multe detalii despre el, si ce cheltuieli ar fi? De-asta mi-aș dori să lucrez ceva dupa ce împlinesc 18 ani! O sa dau la facultatea de mate-info! Vreau răspunsuri cat mai repede, dau funda! Mersi!❤

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrezi ce știi sa faci. Bine ar fi în primul an de facultate sa nu lucrezi iar pe urma sa lucrezi în domeniu... Ca la mate info ai suficiente oportunități.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu ai bani nu ai ce sa faci in Bucuresti, nu ai nici casa ta nici nimic, ce o sa faci in Bucuresti dansatoare in cluburi? Ca aici viața este scumpă ti a zis cineva chiria costă între 200-250 euro, dar nu ti a spus si intreținerile in bloc pe timp de iarnă ca sunt intr e 2 si 5 milioane( 200-500 lei), fara sa mai pui la socoteala mincarea, transportul bilete metrou si autobuz tramvai etc, si o facultate o termini in 2, 3 ani, ce faci aici fara bani? Te prostituezi ca nu vei avea cu ce sa achiți facturile, ca parintii tai nu i ti vor da bani pe perioada facultatii ca nu au, de unde esti din ce oraș? Din moldova?

| MariaMaria45098 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Părinții îmi vor da ceva bani 500-600 lei pe lună! Iar eu nu o sa stau in chirie, o să-mi cumpar o garsonieră in rate! O sa platesc 200-300 lei rata pe luna!

| Ineys a răspuns:

Sfatul meu este sa nu lucrezi in timpul facultati. Doar daca parintii tai nu te pot intretine pe parcursul acesteia, si ideal ar fi sa lucrezi ceva ce are legatura cu facultatea. Nu te duci la facultate si in timpul liber esti casier la super-market. Asta e o prostie. Daca ai tai au posibilitatea sa te tina la facultate, mai bine concentreaza-ti toata energia si timpul liber pentru a invata si a obtine o bursa care e cam tot cat un salariu pe care il vei castiga tu. Nu o sa poti lucra la 8 ore si iti trebuie ceva cu 4 ore si program flexibil.

Desigur, daca reusesti sa iei bursa si iti mai ramane si timp de servici pe langa asta, jos palaria si daca te tin puterile do it.

| Rd79 a răspuns:

De unde esti? vrei sa dai la universitate la informatica, sau cum?
Daca vrei sa iti iei cu chirie, o garsoniera costa pe la 200-250 euro (sau mai mult, in functie de zona). Costurile pe mancare cel putin 5 milioane pe luna, asta daca iti gatesti singura. Deci in principiu ti-ar trebui 15 milioane pe luna doar ca sa supravietuiesti.

Intrebi de meserie, dar nu spui ce stii sa faci. La ce te pricepi? Cat vrei sa lucrezi pe zi?