| elenutza27 a întrebat:

Hey, Hey! Postul de psiholog este platit bine sau nu prea?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Psihologii sunt de doua categorii, cei care lucreaza ca angajati si cei care au cabinete proprii, pentru ca nu toti au cabinete proprii, drumul fiind lung, costisitor si deloc usor de la absolventul de facultate de psihologie pana la a avea cabinetul propriu. Psihologii angajati sunt si ei de doua feluri, angajati la stat si angajati la privat. Cei angajati la privat sunt destul de putini dar acestia in geneal sunt angajati in firmele foarte mari, multinaionale, unde si salariul este foarte bun - depinzand insa de negociere si de vechime in munca. Cei angajati la stat insa au salariile unor angajati de la stat - profesori, medici, etc. fara sa aiba insa si veniturile suplimentare ale acestor din meditatii sau alte surse mai mult sau mai putin oficiale.
Concluzia este ca in orice meserie trebuie de fapt sa fii foarte bun si sa muncesti serios pentru a avea o plata buna, altfel nu esti platit cu gramada niciunde doar pentru ca ai o meserie sau alta happy Daca iti doresti sa faci psihologia, daca ti-o simti pe suflet, daca stii exact ce inseamna si esti convinsa ca poti duce toata suferinta care ti se pune pe umeri ca psiholog, indiferent unde lucreaza, atunci urmeaza calea asta si iti gasesti drumul bun cu siguranta.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In general mare partea a psihologilor au cabinete proprii si isi desfasoara activitatea ca liber profesionisti si acolo conteaza cat de bun esti si cat de bine iti promovezi afacerea