| Alexiairs a întrebat:

Hey, îmi doresc sa studiez și sa practic dreptul în Franța, asta însemnând automat ca îmi doresc sa locuiesc acolo. Este posibil?happy

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil, doar daca parintii tai au mii de euro, sa te poata sustine la studii in Franta si sa iti inchirieze un aparatment acolo, de ce nu?

| doctorandus a răspuns:

Da, este posibil, daca ai bani sa stai acolo, sa platesti facultatea si stii sa inveti carte.

| johnnny123 a răspuns:

Este posibil in sensul ca teoretic nu exista un obstacol imposibil de depasit care sa te impiedice sa faci asta.

Exista in schimb o serie de obstacole mai mari sau mai mici care nu pot fi depasite fara niste resurse semnificative (financiare, intelectuale, de timp, de energie). Din pacate, nu este suficient "sa-ti doresti".

| Sky7 a răspuns:

Da, daca ai pile. multi tineri vor sa ajunga avocati bogati, dar dupa ce termina dreptul ajung soferi sau bucatari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sky7):

Din pacate, pilele din Romania nu sunt valabile in Franta, acolo vorbesc zecile de mii de euro, ca sa-l poti inscrie legal la facultate si sa-l sustii cativa ani cu inchiriere apartament, hrana, facturi si samd.
Multi copilasi viseaza asta, dar nu cunosc conditiile cum ar putea ajunge sa studieze acolo.

| Sky7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar si asa, dupa absolvire nu iti garanteaza nimeni un job sigur. Si in Franta sunt armate intregi de absolventi de Drept.