| Lowrence a întrebat:

Hey lume! Am timp pana maine sa dau la facultate de veterinarie din R. Moldova.As dori sa devin veterinar foarte mult, dar timpul imi pune piedica, trebuie 6 ani sa-i fac in alt oras. Daca as putea activa intre timp ce fac studiile pentru a castiga ceva bani de intretinere, de altfel sunt cu mainele legata) de zi pana maine cu bursa doar (loc bugetar).Da, aimi plac animalele insa la momentul cand voi finaliza studiile voi avea 28 + doi ani pana ce voi deschide cum ati mentionat voi un cabinet al meu propriu, trece o jumatate din viata.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Facultatea asta de obicei trebuie facuta din placere, nu din dorinta de a avea bani. Daca pornesti direct asa nu e bine.
Gandeste-te ca poti sa ai cursuri si laboratoare de dimineata pana seara sau de exemplu sa ai dimineata un laborator si inca unul seara, deci cu pauza intre ele. Hai ca la cursuri sa zicem ca mai poti lipsi dar cand ai un laborator si un seminar trebuie neaparat sa te duci. Sa nu mai spunem ca trebuie sa mai si citesti ceva acasa pentru ca in sesiune o sa fie foarte multa materie. Si nu e vorba numai de examenele din sesiune ci si de evaluarile pe parcurs plus proiecte si ce mai trebuie. Cand o sa mai ai timp sa muncesti? Sa iei bursa nici nu se mai pune problema. E o facultate grea, sunt materii grele, carti intregi de invatat. Aveam si eu colegi in anul 1 (nu la veterinara, dar tot o facultate grea, alt domeniu) care lucrau. Dupa primul semestru unii au ales sa renunte la munca si altii la facultate pentru ca e greu sa iti iei examenele cand te imparti intre scoala si munca. Si aici vorbim de medicina veterinara. Daca ai pe cineva sa te sustina in acesti 6 ani e bine, dar singura chiar daca o sa te descurci un timp, mai tarziu o sa renunti la una din ele, asa se intampla.
Eu nu vreau sa te descurajez. Sfatul meu e ca daca esti intr-adevar pasionata de meseria asta si nu te poti intretine la facultate, sa amani un timp. Decat sa te duci acum si sa renunti si sa pierzi si loc bugetat, mai bine mai tarziu.
Si sa stii ca medicina veterinara nu e un domeniu stralucit, trebuie sa ai multi bani ca sa deschizi un cabinet si trebuie sa ai multi clienti. Altfel singura varianta e sa te muti undeva pe la tara unde oamenii au vaci, porci etc. Nu e o meserie prea frumoasa pentru o fata.
Ca de angajat nu are cine sa te angajeze, eu nu am vazut pana acum ca cineva sa angajeze un medic veterinar.

Aa si nu te gandi ca in astia 6 ani de facultate o sa va aduca pisicute, catelusi, iepurasi sa faceti practica. Nu, o sa va duca difect pe teren, la coada vacii.