| 3my098 a întrebat:

Hey lume happy

Puteți să-mi spuneți și mie cu ce se ocupă mai exact polițiștii care au specializare pe criminalistică? Și mai exact cum e munca de polițist in general? E una ușoară/grea? Trebuie multă muncă ca să ajungi așa ceva?

Și dacă este vreun adult care are ca meserie așa ceva ar putea să-mi spună câte ceva din experiența lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se ocupa cu cercetarea locului unor infractiuni, strangerea si examinarea probelor stiintifice, în vederea descoperirii infractorilor si probarii infracțiunilor săvârșite.

2 răspunsuri:
| Generalul a răspuns:

Munca de politist nu poate fi usoara, dar daca iti place, cu siguranta iti va aduce satisfactii in viata. Criminalistii se ocupa cu cercetarea locului unei infractiuni, cu investigarea unor crime etc

| kiv1990 a răspuns:

Cercetarea locuului infractiunii, amprentele, analiza dovezilor