| Bubbles30 a întrebat:

Hey...Ma intrebam daca ar fi posibil sa gasesti un job in care sa nu fii nevoit sa calculezi cu numere mari....Pentru ca imi este frica sa ma angajez din cauza ca nu pot calcula atat de bine fara calculator.
Ce pot sa fac? Am incercat sa fac exercitii multe, am luat aplicatii pe telefon cu matematica si tot nu reusesc. (Avand in vedere ca, scoala la care am fost nu prea a dat importanta la asa ceva, iar cum parintii mei erau prea ocupati cu lucrul, mai mereu imi faceam temele singura asa cum puteam, de obicei calculam pe degete, asa ca, cand a venit momentul sa merg la liceu mi-a fost foarte rusine cand mergeam la tabla si trebuia sa calculez ceva)...
Mereu am vrut sa lucrez ca si chelnerita dar ar cam trebui sa te descurci cu numerele...

2 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

Buna! In cazul in care nu ai observat era tehnologica in care ne aflam, pam paaaam totul este digitalizat acum, inclusiv casieriile de la restaurante, acolo unde iti doresti tu sa lucrezi drept chelnerita. Asta iti face treaba cu mult mai usoara in zilele de astazi, eventual poti merge la un interviu pentru un post de chelnerita si le poti cere sa iti spuna cateva amanunte legate de felul in care tu va trebuii sa calculezi nota de plata, dar crede-ma, localurile in care chelneritele intocmesc nota de plata fara un calculator electronic sunt din ce in ce mai rare, oamenii se adapteaza la era tehnologica si pentru a nu ramane in urma achizitioneaza tot felul de device-uri care sa le usureze munca, cum e calculatorul, ce are instalat un anume program cu ajutorul caruia se intocmeste nota de plata, daca te vor angaja e obligatia lor sa te instruiasca, dar nu te descuraja! Curaj!

| Bubbles30 explică (pentru Sunshine123):

Multumesc! Da..ma gandeam si la asta doar ca ma gandeam de exemplu cand sunt persoane mai in varsta la restaurant ei nu cunosc era tehnologica din zilele noastre...si atunci v-a trebui sa plateasca cu bani (fara card) laughing