| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Mi-ar placea sa lucrez in criminalistica, dar ceva in genul meseriei actorilor americani din filmele cu criminaliO.O. Aceia care vin si aduna probe si examineaza victima. Ceva gen detectivi. Ce liceu si facultate trebuie sa urmez? =?

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Liceu nu conteaza. Noi am facut criminalistica la facultatea de drept,
"Mulţi visează să ajungă direct experţi criminalişti, ori acest lucru este posibil doar după parcurgerea unui „stagiu" de pregătire şi lucru efectiv în domeniu timp de 4 ani, în care trebuie să efectuezi expertize criminalistice pe una dintre specializările cuprinse în legea 156/2011. Calitatea de expert criminalist autorizat se va obţine în urma promovării unui examen dat din domeniu de expertiză pe care vrei să devi expert."
http://www.criminalistic.ro/vreau-sa-devin-criminalist/

| Sabiina a răspuns:

Liceu nu prea conteaza. Trebuie sa faci academia de politie. Si criminalistii nu se ocupa doar de crime, ci si de spargeri, furturi etc. Bafta happy