| teomiscov a întrebat:

Hey! Sunt a 11-a si as vrea sa dau la FPSE Bucuresti; imi puteti spune cam care e ritmul, cum sunt profii, cum e examenul si cam ce nota imi trebuie pentru a intra? Nu am gasit nicaieri modele de subiecte sau rezultate ca sa vad cam care e nivelul. Multumesc!

1 răspuns:
| LaraClarice a răspuns:

Buna! La FPSE, cel putin la specilizarea psihologie, se pune mult accent pe statistica si cercetare. Referitor la ritm, la cursuri doar ti se prezinta cateva idei, iar tu va trebui sa inveti restul necesar din suporturile de curs si cartile recomandate de profesori. Si da, e mult de invatat.
Profesorii sunt...ei bine, trebuie sa ai rezistenta la frustrare si incertitudine. Insa nu toti sunt la fel.
Examenul este tip grila cu o singura varianta corecta. Nota de admitere se stabileste in functie de cele obtinute de candidati. Au fost ani in care cea mai mica a fost 5, deci puteai intra si cu 5. Alte dati cea mai mica nota a fost 7, 50, deci sub aceasta nu puteai fi admis ci trecut pe o lista de asteptare.
Ca suport teoretic necesar pentru admitere, este suficient acest manual. https://www.librariaonline.ro/......aramis.jpg
Mult succes!