| Feri5 a întrebat:

Hey! Sunt o persoana cu deficiente de auz, nu surdo-mut pentru ca aceasta deficienta a fost corectata cu aparate auditive cu care aud așa, cât de cât. Mai mult dacă citesc de pe buze. Cu măști înțeleg aproape bine numai când persoana respectiva cu care vorbesc este aproape de mine și vorbește de nivel mediu și clar. Dacă nu o înțeleg, mai intreb odată și șansele ca eu sa o aud încă odată sunt cam de 89%, sa zicem, adică in mare parte reușesc sa aud. Pe viitor as vrea sa dau la medicina, pentru ca îmi place mult Cardiologia pediatrică. Știu ca mai sunt și alte specialități, dar cele care îmi plac mie cel mai mult sunt: medicina de urgenta, Cardiologia și Cardiologia pediatrică, medicina de familie și Anestezie și Terapie Intensiva. Va rog sa-mi spuneti la care dintre aceste specialități ma încadrez cu problema mea. Știu ca mai este mult pana atunci, dar ideea este ca dacă nu ma încadrez la niciuna dintre aceste specialități nu am ce caută la medicina, ci trebuie sa ma îndrept spre informatica. Poate ca ar mai fi și alte specialități, dar alea nu-mi plac deloc. Și dacă in spital e prea greu, ca sunt și de garda, credeți ca as putea lucra și intr-o clinica privată? Pe mine nu prea ma interesează salariul, ma interesează sa fie bine și sa-mi placa, ca celelalte mi se vor da pe deasupra. Va rog foarte mult sa ma ajutați, pentru ca vreau sa știu unde sa merg și cum sa ma pregătesc mai mult ca sa fac fata. Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Legea spune ca nu poti sa fii discriminat din cauza unei dizabilitati atat timp cat esti capabil sa duci la indeplinire cerintele. Nu este nici o diferenta intre o persoana cu aparate auditive si o persoana cu ochelari - corecreaza sau amelioreaza un defect. Situatia cu mastile nu o sa dureze la nesfarsit si aparatele auditive devin din ce in ce mai performante si discrete. Nu mai tin minte exact ce presupune vizita medicala dar implica sa aduci certificate de la medicul de familie, medicul specialist daca ai o boala cronica/ disabilitate (aici pentru tine e ORL cred), control psihiatric, test TBC si HIV, foaie de vaccinare, chestii din astea.
Eu zic ca si toate sansele daca asta doresti.
Despre specializari nu stiu ce as iti spun avand in vedere ca tu "stii" deja care nu iti plac, fara sa faci o zi de practica pe nici o sectie. Oricum ai 6 ani timp sa mergi la fiecare si sa te lamuresti pe parcurs, degeaba zic eu ca te incadezi la cardiologie ca tot o sa studiezi si endocrinologie si dermatologie si hematologie. Deci ai 6 ani sa te gandesti si sa te razgandesti.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În ziua de azi facultatea de medicină și meseria sunt foarte solicitante din punct de vedere intelectual și necesită o sănătate foarte bună, căci implică responsabilitate imensă, viața pacientului. Astfel s-ar putea să ți explice aceasta la vizita medicală pentru examenul de adimitere la facultate, și să te respingă la adimiterea la examenul de intrare. După părerea mea. Dar cel mai bine medicul care te tratează pentru acest hanicap poate să îți spună mai precis, acum, să fii pregătită din timp. să nu îți faci iluzii.

| Feri5 explică (pentru sadrian46):

Medicul de familie mi-a zis ca am șanse la medicina de urgenta cu condiția ca aparatele sa fie reglate bine, sa aud. Deci cum e?

| sadrian46 a răspuns (pentru Feri5):

Hai să zicem că ai șanse oriunde în medicină, dacă ești primit întâi în facultatea de medicină, dacă reușești să intri în ea. De acolo începe neșansa ta.

| Feri5 explică (pentru Eireann):

Se face vizita medicală înainte de a intra la medicina? Sau îmi trebuie de la medicul de familie ceva?

| Eireann a răspuns (pentru Feri5):

Au trecut peste 12 ani de cand am inceput eu medicina, nu mai tin minte. Eu am adus de la medici diverse acte, nu m-a controlat nimeni la facultate.

| Eireann a răspuns (pentru Feri5):

Legea spune ca nu poti sa fii discriminat din cauza unei dizabilitati atat timp cat esti capabil sa duci la indeplinire cerintele. Nu este nici o diferenta intre o persoana cu aparate auditive si o persoana cu ochelari - corecreaza sau amelioreaza un defect. Situatia cu mastile nu o sa dureze la nesfarsit si aparatele auditive devin din ce in ce mai performante si discrete. Nu mai tin minte exact ce presupune vizita medicala dar implica sa aduci certificate de la medicul de familie, medicul specialist daca ai o boala cronica/ disabilitate (aici pentru tine e ORL cred), control psihiatric, test TBC si HIV, foaie de vaccinare, chestii din astea.
Eu zic ca si toate sansele daca asta doresti.
Despre specializari nu stiu ce as iti spun avand in vedere ca tu "stii" deja care nu iti plac, fara sa faci o zi de practica pe nici o sectie. Oricum ai 6 ani timp sa mergi la fiecare si sa te lamuresti pe parcurs, degeaba zic eu ca te incadezi la cardiologie ca tot o sa studiezi si endocrinologie si dermatologie si hematologie. Deci ai 6 ani sa te gandesti si sa te razgandesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai citeste macar o pagina din ce se studiaza la medicina. Eu am renuntat la a face medicina dupa ce am citit niste monstruozitati care ar trebui sa le citeasca unii medici.

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Nu te-am întrebat ce se studiază la medicina, ci dacă pot face fata. De studiat știu ca se studiază minunății, nu monstruozități, cum spui tu care n-ai pasiune pentru așa ceva!

| Eireann a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca era numai de citit... Am facut practica de vara la medicina legala cand au adus un cadavru care zacuse o saptamana intr-un lac in toiul lui August. Nu o sa uit niciodata mirosul acela.
Nu toti suntem facuti sa fim medici. Sunt sigura ca nu as reusi sa ma descurc in domeniul tau sau poate nu mi-ar parea interesant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

Minunatii,ha ha ha

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eireann):

Asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Feri5,de unde sa stie altcineva daca faci fata sau nu? Doar tu poti sti asta. Eu una n-as face niciodata medicina, este prea grea si neplacuta.

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Nu îți recomand sa o faci dacă nu-ti place. Trebuie sa ai pasiune pentru așa ceva. Eu îți recomand sa faci orice facultate dorești tu. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

Pai n-am urmat medicina.