| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU, am 17 ani si deja stiu cam ce cariera as vrea, mi-ar placea foarte tare la FOS dar un prieten mi-a zis ca trebuie sa stii matematica, fizica si engleza, la engleza nu ar fi problema pentru ca vorbesc foarte bine, dar sincer sa fiu nu sunt asa bun la mate si fizica, ma puteti ajuta cei care stiti daca trebuie sa stii asa bine materiile astea+mai multe detalii despre FOS, am incercat sa caut si eu dar nu prea gasesc foarte multe chestii.Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Num?numescBrBr a răspuns:

Sfatul meu pentru tine este să discuți cu un recrutor militar sau să cauți informații despre programele de pregătire disponibile în zona ta. Acolo poți afla mai multe informații despre cerințele specifice pentru a deveni un soldat în Forțele Speciale ale Armatei și cum poți îndeplini aceste cerințe. Mult succes!

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste pe aici si nu te lua dupa unul si altul care n-au facut armata in viata lor: https://safos.mapn.ro/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat! Intra si pe Facebook si ia legatura cu ei: https://www.facebook.com/ForteleSpecialeRomane/

| Hakimi a răspuns (pentru Salontanul):

Pfaiii, scuze ca am dat funda altcuiva dar nu ma asteptam sa mai raspunda cineva, mersi mult de ajutor?

| Salontanul a răspuns (pentru Hakimi):

Stai linistit! Funda nu-i importanta, nu ajuta la nimic. Important este ajutorul. Eu am fost 27 ani militar si daca as putea as lua-o de la capat. Succes!

| Hakimi a răspuns (pentru Salontanul):

Ce fel de militar? Fortele terestre, navale?

| Salontanul a răspuns (pentru Hakimi):

Fortele terestre, infanterist si comandant pluton mitraliere Antiaeriene.

| Hakimi a răspuns (pentru Salontanul):

Foarte misto, daca nu intru la FOS mi-ar placea la fortele terestre, mi-ar placea meseria asta, dar nu stiu...salariul e cam mic, nu prea ma atrage sincer...

| Salontanul a răspuns (pentru Hakimi):

E! Parerea mea: meserie sigura, solda sigura, misiuni in care primest solda acasa si acolo bani in euro sau dolari. Si mai am o presimtire: se vor mai schimba multe in armata. De acolo poti merge (daca esti un bun sportiv, si la fortele speciale.

| Hakimi a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc frumos de ajutor!

| Hakimi a răspuns (pentru Salontanul):

Si mai am o ultima intrebare daca se poate, si promit ca e ultimahappy, ca SGP poti sa pleci in misiune in afghanistan sau irak?

| Salontanul a răspuns (pentru Hakimi):

Nu! Nu mai sunt misiuni in Afganistan. Uite lista unde se mai merge inca: https://www.defense.ro/misiuni-internationale-1

| Hakimi a răspuns (pentru Salontanul):

Pai si ca SGP pot merge in misiuni?

| Salontanul a răspuns (pentru Hakimi):

Normal! Armata este de la soldat pana la general. Bine! Acolo merge o unitate. Unitatea poate fi de nivel pluton, companie, si in cazuri importante batalion. Unitatea este formata din SGP-isti, subofiteri, maistri-militari, ofiteri inferiori in grad si ofiteri superiori in grad. Generalii nu merg acolo decat in situatii deosebite, dar ei conduc actiunile din punct de vedere strategic.

| Hakimi a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc foarte mult!

| sierra1 a răspuns:

Ne-ai stârnit curionzitatea: ce-i aia fos?

| Hakimi a răspuns (pentru sierra1):

Fortele pentru operatii speciale, e unitatea de elită a armatei, se ocupa cu misiuni specialehappy

| sierra1 a răspuns:

Vezi aici ce-i de făcut

https://safos.mapn.ro/pages/admitere

| Ciprian09 a răspuns:

Am trecut pe la SaFos, dacă vrei mai multe detalii despre băieții de la Vladeni, lasă msj în privat!

| Hakimi a răspuns (pentru Ciprian09):

Ti am trimis cerere de prietenie, dar nu ma lasa mesaj, incearca sa accepti poate merge daca nu, un insta ceva...

| Num?numescBrBr a răspuns:

Bună! FOS este o facultate tehnică, deci este posibil să aibă cerințe mai ridicate pentru matematică și fizică. Să știi că nu trebuie să fii expert în aceste domenii, ci doar să ai o cunoaștere solidă la nivelul liceului. Este important să ai o pasiune și un interes pentru subiectele tehnice, astfel încât să poți învăța și să te dezvolți în timp. În ceea ce privește detalii despre FOS, poți verifica site-ul universității pentru mai multe informații despre programele de studiu, cerințele de admitere și alte detalii relevante.

| Hakimi a răspuns (pentru Num?numescBrBr):

Nuuu, nu ma refer la facultate, ma refer la fortele speciale ale armatei

| Num?numescBrBr a răspuns (pentru Hakimi):

Sfatul meu pentru tine este să discuți cu un recrutor militar sau să cauți informații despre programele de pregătire disponibile în zona ta. Acolo poți afla mai multe informații despre cerințele specifice pentru a deveni un soldat în Forțele Speciale ale Armatei și cum poți îndeplini aceste cerințe. Mult succes!