| Your5angel a întrebat:

Am fost admisă la un Colegiu Economic și nu-s prea sigură că asta e ceea ce vreau să fac în viață, deși mama și sora îmi spun că e foarte avantajos dacă voi avea studii economice. Totodată, tatăl meu a vrut dintotdeauna ca eu să studiez la medicină, dar în pofida acestui lucru, m-a lăsat să aleg singură ceea ce-mi place. Nu știu singură de ce am vrut inițial la Economie, dar acum inima mă trage mai mult la medicină. În fine, întrebarea e dacă pot studia la Colegiul Economic și apoi să intru la o Facultate de Medicina? Sau mai bine încerc la Economie, și dacă nu-mi place primul semestru, să mă transfer în alt colegiu la profilul științele naturii?

4 răspunsuri:
| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Daca iti place medicina, muta-te urmatorul an pe stiinte in alt liceu. Nu poti din primul semestru. In primul semestru te poti muta la alt profil in liceul in care esti acum. Succes!

| Your5angel explică (pentru Qweerrrtttyyy):

M-am referit la faptul că să învăț acolo primul semestru, și apoi în al doilea să mă transfer

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Eu m-am putut transfera cu diferente de la un liceu teoretic cu profil uman la un liceu economic unde sunt in prezent sin semestrul 2 al clasei a noua... La medicina nu e usor, degeaba vrea tatal tau sa mergi spre medicina daca tu nu esti sigura ca ai simtul ala al medicinii, stii ca trebuie sa nu fi sensibila. E mult de invatat acolo, si poate nu poti tine pasul daca nu simti ca iti place ceea ce faci. Incearca sa vezi cum e la economie, eu sunt pe profil economic si imi place, daca nu iti va placea incearca transferul la stiintele naturii, dar sa stii ca la sn va fi mai greu decat la economic... Gandeste-te bine inainte sa iei decizia. Bafta.

| Yvonnnee a răspuns:

In al doilea semestru poți sa te transferi la o alta școală sau in alta clasa. Fa ceea ce simți ca îți place mereu. Este vorba de viitorul tau nu de viitorul părințiilor tai.