| Culoareincolora24 a întrebat:

Hey TPU.Am o șansă să găsesc un loc de muncă la 14 ani.Ca și un ajutor de bucătar, să spăl vasele și să curăț și tai legumele?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Este ilegal pana la implinirea varstei de 15 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal la varsta aia nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 15 ani poti munci legal, cu acordul parintilor.

| AutumnDay a răspuns:

Buna! De la 15 sau 16 ani te poti angaja legal, parca stiam ca de la 16. Fratele meu s-a angajat recent, are 16 ani; a avut nevoie de un parinte care sa-i dea acordul. Problema va fi ca vei gasi putini care vor sa te angajeze cu cat e permis prin lege la varsta asta - 4 ore. Cei mai multi cauta om pentru. tura intreaga. Spre exemplu, fratelui meu i-a trecut in contract 4 ore, dar de fapt sta 12, foarte mult pentru. varsta asta, as zice eu. S-a angajat la o spalatorie si el zice ca e ok, ca atunci cand nu e de munca poate sa sta degeaba si asteapta urmatorul client. E acolo de o saptamana si ceva si zice ca partea cea mai buna e ca ii iese bacsis intre 40 si 60 lei pe zi.

Pana cand te poti angaja legal, poti sa gasesti oameni care au nevoie de ajutor cu ziua. Fratele meu s-a dus cam de la 13-14 ani fie la cules de porumb, fie la adunat de fructe, urcat cereale, ajutat alti oameni la renovari interioare, etc. Daca vrei sa faci ceva, gasesti ceva de facut happy

Si eu tot pe la varsta de 14-16 ani am mers primavara si toamna la scos moatele la porumbi si apoi la cules sau cules de fructe, pana cand m-am putut angaja legal, la 18 ani.

| iStarGaming a răspuns:

Nu, numai dacă ai prieteni ai căror părinți au restaurant, dar nu.

| Antonio_Winchester_1996 a răspuns:

Da, exista cursuri de ospatar

| Finutu_Alle_1989 a răspuns:

Nu nu ai nici o sans apentru ca esti minor! vreau funda