| Blackrose18 a întrebat:

Hey TPU, am un fel de problema in a decide intre meseria de jurnalist sau profesor, sincer ma vad mai mult ca profesoara, dar ideea este ca oricum sunt buna la comunicare si scris, sunt o persoana deschisa si cu mult tupeu, deci m-as descurca si ca jurnalist, dar am pierdut deja 4 ani de scoala si nu vreau sa mai pierd din timp nestiind pe ce sa ma axez mai exact, care meserie credeti ca e mai buna in Romania?

3 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Ca profesor trebuie sa ai si chemare relativ la educatie, iar tupeul nu denota deloc asta, sunt 3 tipuri de profesori: 1. cei pentru care e doar o slujba, si copii le mananca seminte in cap, 2. cei care sunt rai (pot sa fie si tipul 1. dupa ce se, satura de seminte in cap) si copii ii urasc, 3. cei care au chemare si sunt in stare sa faca educatie, si copii ii iubesc si invata pentru ca se simt inspirati

eu am facut 13 ani de scoala (m-am lasat de facultate dupa primul an) si in 13 am avut un singur profesor, si care isi merita numele de profesor, restul au fost celelalte 2 tipuri, de rahat!
si aia (era profesoara, si era si primul ei an ca profesoar) doar timp de 1 an, in clasa a 7a la chimie (dupa aia a reusit sa gaseasca post la ea in oras si sa nu mai faca naveta sad )

| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Sunt de parere ca, fiecare trebuie să muncească ceea ce îi place. Amândouă par frumoase, dar să știi că fiecare are avantajul lui. Parca m as duce mai mult pe profesor, deoarece ai program mai lejer asa, plus vacante de nu te mai saturi de ele. Fa ceea ce iti place. Mult succes!

| iulian498456 a răspuns:

Fa-te inginer.