| EsteraIulia1918 a întrebat:

Cum alegerea profesiei, cel putin mie, mi se pare una dificila, as vrea sa intreb: Ce presupune lucrul in domeniul medicinei? Aici ar putea intra si ceva referitor la farmacie. M-as bucura daca mi-ati da sfaturi, pentru ca nu vreau sa am de-a face cu neplacerea gresirii facultatii. Multumesc mult, si funda big grin

4 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Bună! În ce clasă eşti?
În fiecare vară se organizează de către universităţile de medicină şi farmacie tabere de vară în cadrul cărora liceenii experimentează viaţa de student, stând la cămin şi participând la cursuri şi activităţi. De regulă taberele sunt pentru absolvenţii claselor a 11-a, dar la Târgu Mureş este permisă participarea şi celor de a 10-a.

| EsteraIulia1918 explică (pentru Deliiiia):

Hey! Nu stiu daca as putea merge, oricum. laughing

| Miss25JK a răspuns:

Alegerea facultatii o faci in functie de inclinatia ta spre un anumit domeniu. Nu are rost sa fi medic daca toti din familia ta sunt medici, daca mama si tata te piseaza sa devii medic pentru ca e nobila meseria. Daca tu iti doresti altceva nu trebuie sa faci compromisuri. Medicina este o facultate foarte grea, nu imposibila, dar grea. Vei avea 6 ani de facultate plus alti 3 sau 6 ani de rezidentiat, dupa care va trebui sa tot te documentezi, sa inveti toata viata, pentru ca boli, virusuri si medicamente apar des. Facultatea de farmacie stiu ca dureaza 5 ani, trebuie sa mananci fizica si chimie pe paine.
Sa revin in domeniul medicinei, trebuie sa te implici mult, sa stii ca asta iti doresti cu adevarat, sa stii ca trebuie sa faci compromisuri, gen timp liber mai putin, distractie mai putina, si sa fi dedicat acestei meserii, unde efectiv vei avea viata pacientului in mana.

| EsteraIulia1918 explică (pentru Miss25JK):

Ce crezi despre " suspendarea" meseriei medicilor care au dat un tratament gresit? Se poate evita? Am auzit de asta, si ma macina putin.