| jouly a întrebat:

Daca as vrea sa fac o facultate de medicina dentara in Marea Britanie dupa ce termin liceul ce trebuie sa fac?care este cea mai buna facultate?am auzit ca statul iti poate oferi o casa si un loc de munca si ca dupa aceea trebuie sa platesti casa din banii obtinuti la locul de munca.este adevarat?pentru a fi admis la o astfel de facultate se tine cont de nota la bacul pe care il dau in tara?as dori mai multe informatii in privinta acestor lucruri cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Cred ca e de la sine inteles cata engleza trebuie sa stii, si o si stii :)) deci daca o stii, e foarte simplu sa gasesti pe net colegiile respective din alnglia si gasesti acolo toate informatiile de care ai nevoie. in plus, poti si coresponda cu ei prin email sa ceri informatii pe care nu le gasesti pe site-ul lor. din cate am observat, se fac cam de doua ori pe an in Romania un fel de targuri de facultati din strainatate unde poti discuta cu ei tot ce vrei. tin cont de toate notele, si de mediile anilor de scoala, si de la bac. uite aici un link, a fost deja, dar ca sa intelegi mai bine despre ce vorbesc, sa poti urmari http://www.ziare.com/articole/targ+universitati+bucuresti. succes!

2 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

E foarte greu sa fi admis la o astfel de faculatate in Anglia. Pe langa media la bac care nu trebuie sa fie sub un anumit nivel impus de ei, iti trebuie test de limba, multe diplome care sa ateste ca ai participat la diferite activitati extrascolare, scrisoare de intentie, scrisori de referinta... E nevoie de multe lucrui.
Uite aici un site ca sa te mai lamuresti
http://www.bma.org.uk/......doctor.jsp
Iar de ce ai spus tu cu oferitul locuintei eu nu am auzit si nici nu prea cred ca e asa. Gandeste-te ca daca ar fi adevarat toti s-ar duce sa studieze acolo pentru ca se merita dar sunt putin care se merg tocmai pentru ca nu isi permit parintii sa ii intretina.

| jouly explică:

Va multumesc pentru raspunsuri!