| UserName450 a întrebat:

De ce in afara de "salut" se zice "sall" sau "sal"? Am vazut la f. multi.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unii fac asta din cauza de lene.

| deeeaqq a răspuns:

Pentru că aşa vr eu, care i prbl ta?

| PersonajFictiv a răspuns:

Prescurtare,cum zici tu "f.multi",lene sa scrii "foarte" happy

| Gonrax a răspuns:

Pentru că e o prescurtare!
Dar tu de ce ai zis "f." în loc de "foarte"?
Aceeași chestie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o prescurtare. Ca BN = bine, asl - ani sex loc ( isi mai aminteste cineva laughing? ) etc.
Mama la unele mesaje cand se grabeste imi trimite "b" in loc de bine si " o" in loc de ok. laughing

| simplegirl2 a răspuns:

Sall! happy unii zic ca asa sunt obisnuiti de la scris in mesaje.iar altii ca sa arate ca sunt smecheri(dar nu sunt ) laughing

| WangLouis a răspuns:

Dar tu de ce in afara de "foarte"ai folosit doar "f"?

| Saltbae a răspuns:

Sunt prescurtări neoficiale, sunt scrise ori din cauza ca "salut" este prea comun, ori pentru ca se scriu mai repede. Le întâlnești pe internet mai mult, căci acolo nu exista norme pe care sa le respecți când tastezi un mesaj.

| SpaceUnikorn14 a răspuns:

Oi ii mult mai cool sa zici sall decat salut nu stiu e opinia mea dar in liniii generale e scris asa pentru a ne face viata mai usoara...e mult mai simplu sa scrii sall decat salutwinking