| Marius_Robert_2001 a întrebat:

la ce liceu trebuie sa ma duc ca in viitor sa pot ca ma fac programator sau cel care face softuri sau update.uri la aplicatii, a da si de ce trebuie atata matematica pentru chestiile astea

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat e un profil real la care se face informatica nu prea conteaza liceul, desi ideal ar fi unul de informatica sau un profil intensiv info.

trebuie matematica multa, pentru ca programare reprezinta transpunerea unor formule in cod. pentru a intelege programarea ai nevoie de un mod de gandire pe care doar matematica ti l poate crea. Sa nu mai zic de aplicari ale programarii care necesita cunostinte avansate de matematica, precum programarea jocurilor sau prelucrare grafica

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Un liceu de informatica sau un liceu cu clase de informatica.

| AKARA0 a răspuns:

Automatica si calculatoare, sau mate-info.
In Anglia ca it-ist sau programator se castiga cel mai bine in jur de 10.000 lire si 20.000 lire