| nicusornicusor a întrebat:

Hey tpu...La ce profil trebuie sa termini ca se te duci la Politehnica.(Bio-Chimie, Mate). care sunt ..si sa imi spuneti ceprofil sa evit daca vreau la POLITEHNICA

7 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Poti merge la ce liceu vrei numai ca prin clasa a 12`a iti va fi greu daca vrei la poli caci va trebui sa faci pregatire la mate si fizica. evita FILOLOGIA, alege mate info.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Nu are mare lgatura liceul cu facultate. Dar fie.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Nu are mare legatura liceul cu facultate. Dar fie...

| mixxjim a răspuns:

Daca vrei sa mergi la politehnica trebuie neaparat sa faci un liceu cu profil real - deci mate-info sau stiintele naturii. asta inseamna, evident, sa eviti filologia sau alte chestii de genul asta. poti face si un colegiu tehnic bun, unde chiar sa se faca scoala. trebuie sa tii cont ca la admitere la poli dai mate si fizica in principiu, dar si ca in facultate o sa faci iar multa mate, si fizica, si desen tehnic, orice specializare de la politehnica este grea ca facultate.

| Cătălina a răspuns:

Daca vrei la Politehnica ar trebui sa mergi la stiintele naturii, asta ca sa fii familiarizata deja cu disciplinele care se invata acolo. Depinde de facultatea la care vrei sa dai, sunt unele care se bazeaza exclusiv pe matematica, altele pe chimie...

| Dianaㄨ a răspuns:

Daca vrei la politehnica iti trebuie matematica-informatica sau un profil tehnic in domeniu.
Din altele, gen bio-chimie, stiinte sociale si filologie nici nu poti visa la politehnica.
Mult succes.
Merge si cu biologia si chimia doar daca dai la inginerie medicala, ingineria mediului sau ceva in genul.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Biologie,chimie