| Ana2920 a întrebat:

Hey TPU! Mai am mult timp să mă decid, dar vreau să știu care joburi îți dau un salariu bun și sunt cât de cât "distractive" (să zic așa, adică de care nu te plictisești)?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

DJ in cluburi, comediant, ghid turistic, solist de manele.

| Catrice a răspuns:

Peștewinking

| NLS a răspuns:

Realizezi ca ce te poate plictisi pe tine, ii creeaza placere si interes altcuiva, si invers?

Depinde foarte mult daca esti o persoana foarte energica, activa, care nu poate sta locului, daca iti place sa faci mai multe lucruri simultan,
daca esti o fire foarte organizata
sau iti place sa faci ce ti se indica...
daca esti o persoana meticuloasa, inzestrata cu multa rabdare si calm,
si lista poate continua pana maine.

O cunostinta a fost pe vas de croaziera timp de 10 ani.
Nu s-a vazut facand altceva, si a castigat extrem de bine.
A vazut locuri pe care eu nu le voi vedea nici in cele mai frumoase vise.
Insa daca nu iti place sa comunici, daca nu esti o persoana sociabila, si nu mananci engleza pe paine (preferabil inca vreo 2 limbi, precum franceza si germana, sau spaniola), daca nu ai o rabdare de otel, si nu esti dispusa sa faci ture de 12 ore, nu e pentru tine.
Alte persoane gasesc relaxare in pictura, sau desen, si daca esti extrem de talentata, cu siguranta vei castiga bine din asta.
Daca ai talent la grafica, poti deveni 3D designer, si creeazi grafica pentru jocuri - caractere 3D in special.

Unele persoane castiga bani frumosi materializandu-si pasiunea, fie ca e vorba despre creat vestimentatie, prajituri personalizate, sapun si alte creme si cosmetice bio, sau alimente conservate (dulceturi, compot, serbet, siropuri, lichior).

La momentul oportun, cand va trebui sa iti decizi viitorul, va trebui sa iti insiri pe o foaie pasiunile, lucrurile si materiile la care te pricepi cel mai bine, si sa le notezi/asezi in ordinea preferintelor.

Dintre acestea alegi 2, sa ai si o idee de rezerva.
Dar te pregatesti intens pentru primul.

Cand iti alegi un domeniu si esuezi, fie nu l-ai ales bine, fie nu ai muncit destul.
O reusita fara munca multa si sacrificii, rareori e posibila, si doar daca "nu joci cinstit", (sau daca esti geniu in acel domeniu).

| 91Bogdan91 a răspuns:

Job-uri bine plătite sunt multe. În general dacă ești expert/ă pe un anumit domeniu poți să câștigi mulți bani. Cât despre distracție, ea se manifestă atunci când faci ceva cu pasiune. De aceea sfatul meu ar fi să te orientezi spre ceva care să te atragă și care să constituie un mediu propice dezvoltării tale.
Nu pune ca prim criteriu banii, fiindcă dacă job-ul nu e "distractiv", atunci nu o să te simți împlinită din punct de vedere profesional.