| EsteraIulia1918 a întrebat:

Mai cautate acum, si avand in vedere oarecum dorintele mele, ar fi AC-ul si medicina. Ce abilitati ar trebui sa ai/ inveti pentru a da la una din aceste doua facultati? Se poate ca daca vrand sa dai la o facultate, sa nu ai dintotdeauna dorinta, inclinatia spre respectiva?

10 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca iti place sa inveti, te fascineaza corpul uman si cum functioneaza acesta si iti place sa lucrezi/comunici cu oameni medicina e pentru tine. E grea, e mult de invatat si se invata 6 ani de facultate, inca 3-6 de master si pe urma toata viata, pentru ca medicina nu sta pe loc si trebuie sa fii mereu la curent cu noile descoperiri, tehnici si metode de tratament. E mult de munca dar iti asigura atat statutul financiar cat si social pe care alte meserii nu ti-l ofera. (mai putin financiar in Romania, dar oricum nu mori de foame, iar daca esti un medic bun/excelent poti sa ai si salarii de 5 (chiar 6) cifre.

| EsteraIulia1918 explică (pentru CuriousStuff):

Nu stiu daca asta conteaza inca de acum, insa sunt o persoana putin mai timida, retrasa. De aceea nu prea stiu cum ar fi sa lucrez cu oamenii. E ceva ce se dezvolta, nu?

| CuriousStuff a răspuns (pentru EsteraIulia1918):

Da, normal ca se dezvolta, e o chestie de care iti dai seama daca esti buna sau nu si daca iti place doar dupa ce o incerci. La fel ca orice, nu iti poti da seama daca iti place sau nu pana nu incerci odata sa lucrezi cu oamenii, daca iti place o sa si inveti cum sa o faci. happy
Si sa vezi si cum te descurci cu sangele, mirosurile, anumite cavitati si organe ale oamenilor cu care va trebui sa lucrezi, asta de obicei iti dai seama si daca te uiti la poze, daca te poti uita la o operatie de exemplu inseamna ca chiar daca ai o mica retinere poti sa treci peste, daca nu poti sa te uiti la un om bolnav cam greu sa faci medicina, nu imposibil, sunt si specializari care nu necesita contact direct cu pacientul, dar pana acolo trebuie sa treci de facultate si sa vezi putin din toate.

| EsteraIulia1918 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc mult, voi tine cont. big grin

| Rocsid a răspuns:

Pentru medicina sa iti placa sa inveti in fiecare zi ceva nou si sa nu iti fie frica de sange, cadavre etc.
In primul an studiez pe cadavre si nu pe mulaje cum crede lumea.E o facultate frumoasa dar extrem de grea si daca vrei sa o faci doar pentru ca e banoasa e cam greu..pentru ca medicii din Romania nu castiga cat ar trebui iar daca mergi pe ideea ca o sa primesti mita renunta din start.
La cealata nu stiu sa iti spun pentru ca nu am avut interesul de a ma documenta.
Spor la ales si invatat!

| EsteraIulia1918 explică (pentru Rocsid):

Multumesc mult! Dar daca sa zicem ca mi-ar cam fi scarba de sange, mirosuri? E cam problematic, nu? :/

| Rocsid a răspuns (pentru EsteraIulia1918):

Cam da...desi s ar putea sa te obisnuiesti dupa un tip cu mirosurile...Si sincer daca de sange iti este scarba o sa fie un chin facultatea.Au cursuri in care prezinta imaginii cu cadavre si oameni facuti bucatele.Dar ma gandesc ca mai ai destul timp sa te gandesti pana la facultate..cine stie? poate brusc intr-o zi o sa inceapara sa iti placa sangele.

| EsteraIulia1918 explică (pentru Rocsid):

Multumesc, asta era cel mai dificil aspect. Trebuie sa vad ce fac in continuare de-acum laughing happy

| laleauaneagra46 a răspuns:

-Din cate stiu eu, un absolvent AC ajunge sa aiba o meserie destul de banoasa. Iti spun asta pentru ca m-am interesat foarte mult pe acest subiect deoarece si eu imi doresc sa urmez aceasta facultate. In ceea ce priveste medicina, cred ca stii si cu cum sta treaba in 2017. Toti mai multi medici ajung sa plece din tara avand parte de un salariu care lasa de dorit. In schimb cu AC-ul vei avea mult mai multe avantaje.
-Pentru a face AC-ul trebuie sa ai/ sa inveti notiuni de fizica, informatica, matematica si putina chimie. Iar pentru a urma medicina trebuie sa ai / sa inveti notiuni de chimie, biologie si poate mai e si altceva dar eu doar de astea stiu.
- Dar totusi, vazand intrebarea ta despre inclinatie si dorinta, eu consider ca ar trebui sa alegi sa faci ceea ce iti place. Deoarece daca faci asta doar pentru bani si fara sa iti placa o sa privesti mersul la facultate si mai tarziu la serviciu ca pe o corvoada si o sa iti petreci toata viata facand ceea ce nu iti place, doar pentru ca esti obligat si nu ai incotro daca vrei sa ai bani. In schimb daca alegi sa faci ce iti place nici nu o sa simti ca muncesti si o sa te implici mai mult.

| EsteraIulia1918 explică (pentru laleauaneagra46):

Avand in vedere si documentarea mea, intr-o anumita masura, stiu ca o persoana isi da seama de ceea ce vrea sa faca in viata dupa abilitatile sale, care se vad inca din perioada copilariei. Eu, nu pot zice ca am '' admirat'' atat de tare calculatorul cand am fost mica, mai mult cu animalele, pe afara, deci nu stiu, este un subiect la care este greu sa te hotarasti. Cum ti-ai dat seama ca vrei sa te duci pe AC? Si, am observat in raspunsul tau, si in general chiar, acest lucru: fizica pentru AC. Nu este folosita si la medicina? Multumesc mult big grin