| prettywomen a întrebat:

Hey TPU.
merita sa faci merseria de it?
la ce facultate trebuie sa dai?
ce ore se preda la o facultate de agest gen?
eu sunt din RM si nu stiu la ce facultate sa dau eu sunt clasa 8 la un gimnaziu(care este pana in clasa9)
dupa ce termin clasa 9 si dau examenul la matematica l.romana si istorie pot sa dau la facultate sau trebuie numai decat sa termin 12 clase.
iar dupa ce termin 9 pot sa dau la o facultate de real sau cum?
eu mi-as dori sa plec in Romania sa invat insa mi-ar fi cam greu.

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Buna! O sa raspund in ordine:

Da, merita din punctul meu de vedere. Se castiga foarte bine si e destul de usor sa gasesti loc de munca. Acum depinde si ce iti doresti tu de la o meserie.

In Romania, cele mai bune optiuni ar fi Universitatea din Bucuresti sau Politehnica, din cate stiu. In RM nu cunosc. Poti gasi informatii pe internet usor.

Internetul e raspunsul si aici pentru ca depinde de facultate.

Mai ai cel putin 4 ani in care sa te gandesti la ce facultate sa dai si cel mai probabil o sa-ti schimbi optiunile de cateva ori pana te vei hotari, deci nu te panica. Putini stiu de la varsta ta exact ce vor sa faca.

Nu, nu poti da direct la facultate. Ai nevoie de 12 clase + bacul. Daca vrei, dupa ce termini acolo clasa a 9-a, poti veni la liceu in Romania. Cunosc multe cazuri de elevi din RM care au procedat asa. Vei relua insa clasa a 9-a, dar consider ca te avantajeaza daca iti doresti sa faci facultatea in Romania.

O seara faina!

3 răspunsuri:
| adytzoi a răspuns:

Trebuie sa termini 12 clase + examen de bacalaureat.
Dar totusi, daca vrei sa faci facultate pe domeniul it si sa mai si profesezi in acelasi domeniu probabil ai fi stiut acum sa cauti pe internet detalii despre inscrierea la facultate, diferitele specializari din cadrul facultatilor de it + materiile predate la fiecare.

| untaken a răspuns:

Da, merita sa profesezi in domeniul informaticii, asta doar daca te pasioneaza. Trebuie sa faci o facultate de informatica sau o politehnica de tehnologia informatiei sau automatica si calculatoare. Poti sa urmezi si facultatea de matematica-informatica + mai faci niste cursuri de informatica si poti sa ajungi la fel de bine. Ca sa intri la o facultate de acest gen trebuie sa stii foarte bine matematica, deoarece se da test de admitere si pe baza acelei note se ocupa locurile de buge si apoi cele de la taxa. Cei cu notele cele mai mici vor fi respinsi si vor putea da testul din nou in toamna sau la anul. Bineinteles ca iti trebuie sa promovezi mai intai examenul de bacalaureat cu cel putin 8 sau 9 ca sa ai sanse.

| Karol1877 a răspuns:

Acum scuza-ma, toti se fac informaticieni. Unde crezi ca vor intra mii de studenti cand Romania abia are ceva birouri, poate la o internationala. E o meserie platita bine, dar iti place sa stai 8h / zi in fata monitorului? Politehnica o faci ( care-i foarte grea ) apoi gasesti un post.