| Bassie a întrebat:

nu stiu ce sa aleg intre criminalistica si psiholog criminalist... putin ajutor sa ma decid? Amandoua imi par interesante si nu stiu ce sa fac. Putin info despre fiecare m-ar ajuta enorm...Multumesc!

1 răspuns:
| Totenkampf a răspuns:

Bună ziua,

Ceea ce literalmente ți-ar plăcea să faci. Însă țin să te anunț că pentru a deveni psiholog criminalist îți vor trebui cam 11 ani investiți în educație (11 ani de studii universitare și post-universitare în total, am calculat asta când mă gândeam și eu cu ce să îmbin psihologia) ori dacă tu ai pus întrebarea asta, cred că ești foarte nehotărât în ceea ce privește facultatea de psihologie, și te atrage mai mult criminalistica în sine. Așadar, sfatul meu este în mod clar să te duci spre criminalistică, atât timp cât nu ești pregătit să înfrunți 11 ani de materie de psihologie, care nu este atât de ușoară pe cât se speculează (sunt student la o altă știință socială, dar cunosc studenți la psihologie) și va deveni cu atât mai grea cu cât nici nu ai o pasiune pentru ea.