| AjutoameniipeTPU a întrebat:

Hey TPU. Stie cineva daca sunt bune liceele profesionale pentru sudori sau pentru sablatori?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ele sunt dar cât de bune... e de discutat

https://www.ltedeleanu.ro/profiluri/invatamant-profesional-sudor/

| anonimg a răspuns:

Ca sudor mai găsești de lucru; dar ca sablator nu știu.
Totuși, eu sfătuiesc pe toți tinerii să se îndrepte către liceu, și nu către școala profesională. Pentru că fără liceu nu poți niciodată să avansezi în funcție; în nicio funcție.
Școala profesională îți pune sigiliu și te blochează pentru munca de jos și pentru cel mai mic salariu.
Dacă faci profesionala, o să vezi că mulți după aceea or să facă și liceul la seral.
Dar cu liceul făcut nu mai pierzi timpul la profesională. Și cu liceul poți ajunge la o facultate de unde poți ieși inginer, în meseria care îți place, care te atrage. Asta înseamnă și muncă mai curată, și bani mai mulți.
Că de învățat tot o să trebuiască să înveți și la profesională, și la liceu. E un pic mai mult de învățat pentru liceu, dar merită. Nu a murit nimeni pentru că a făcut liceul.
Îți urez curaj și mult succes!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti trebuie liceu ca sa faci asta. Eu am invatat in liceu teoretic sa sudez. Pe vremuri se facea practica la liceu. Spre deosebire de unii care spun altceva eu spun ca meseria de sudor este extrem de cautata si bine platita. Am un nepot care castiga un salariu de peste 7.000 lei in tara dar si in afara mai ales sudorii in argon castiga mult. Un salariu porneste de la 2500 euro si poate ajunge si la 20.000.