| HetameTyui a întrebat:

Sunt la filologie și nu știu la ce facultate să dau. Menționez că sunt paralelă cu matematica, chimia, fizica si biologia. Mă gândeam mai demult la faculatea de istorie sau sociologie, dar din câte am văzut pe internet, nu prea sunt de viitor. Deci, la ce facultate aș putea să dau?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La sociologie si psihologie trebuie sa stii/inveti statistica.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Esti paralela si cu tine, nu doar cu materiile alea...

| cosmin1324 a răspuns:

Poate o sa imi iau hate(din nou) pe aici dar ti-o spun in fata, de la filologie nu gasesti facultati de viitor cu salariu mare. Posibilitatile tale sunt litere(te faci profesoara si cam atat), limbi straine(singura care ar merita) si te faci traducator, jurnalism(iesi somer) chestii de ASE(din nou somer daca nu ai relatii) sau daca vrei poti sa incerci in civil la politie(merita daca reusesti, salarui bun). Nu vreau sa te descurajez dar asta e realitatea, chiar daca o sa vina altii sa-mi spuna ca nu e asa, eu nu o sa ii cred. Mult noroc.

| doctorandus a răspuns (pentru cosmin1324):

Am un var, a terminat ingineria, lucreaza ca DJ. Am mai auzit de altul: licenta in drept, lucreaza ca zidar.

| HetameTyui explică (pentru cosmin1324):

Știu asta foarte bine. Astfel nu aș mai fi stat pe internet să caut o facultate unde mă pot descurca bine și poate chiar să îmi găsesc un serviciu în același domeniu.

| HetameTyui explică (pentru cosmin1324):

Dar ce părere ai despre facultatea de psihologie?

| cosmin1324 a răspuns (pentru HetameTyui):

E ok, dar nici de acolo nu prea ai in ce alege, te poti face psiholog dar e plina tara de aia si nu se prea cauta, eventual consilier sau ceva dar e mare concurenta pentru ca sunt locuri putine si platite prost, in jurul a 2000 de lei https://www.infomunca.ro/......gie-209.Eu ti-as recomanda sa nu te bazezi pe facultate pentru viitorul tau, incearca sa gasesti ceva care iti place si lucreaza separat pe asta si la facultate mergi la trecere, vorba celui de mai sus, din inginerie te faci DJ si asa o sa fie bine. Eu sunt la automatica si calculatoare, dar desi e poate cea mai bine cotata facultate in materie de joburi ca numar, salarii si diversitate, nu ma bazez doar pe facultate, ma axez ce ce cred ca este important si pe ceea ce se cere pe piata.

| cosmin1324 a răspuns (pentru doctorandus):

Asta inteleg, dar cu ce l-a ajutat facultatea in asta? El a invatat singur. OP a intrebat daca exista facultati de viitor de pe specializarea filologie, iar eu i-am raspuns. Acum ca lucrezi separat, asta e partea a doua

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a răspuns:

Poti incerca facultatea de litere, sa iesi profesoara de romana/limbi straine.
Sau drept/ academii de ofiteri sau sub-ofiteri.