| NeedHelp1 a întrebat:

Hey TPU!

Vreau sa încep prin a spune ca am văzut ca mulți oameni ce spun ca e greu sa trăiești din muzică în România și e foarte greu sa te lansezi sau sa "dai lovitura".

La partea cu e foarte greu sa te lansezi aici o înțeleg foarte bine.

Mie îmi place mult rapul, deci da, vorbim de rap aici, rap adevărat gen eminem, 50 cent etc.

Deci întrebarea mea este următoarea :

Nu înțeleg de ce ar fi asa de greu sa dai"lovitura", sa te lansezi, dacă tu faci bine ceea ce faci!

Adică dacă cineva scrie niște versuri bune, scoate o piesa bună, sa zicem o piesa buna gen - lose yourself, not afraid ale lui EMINEM și ORIGINALA părerea mea e că ar trebui să subiectul numărul unu de discuție.

Dar aș vrea să știu dacă cineva are face o astfel de melodie cum ar trebui să procedeze? Adică presupun ca nu poți pur și simplu sa o pui pe YouTube și sa aștepți sa fie vizionată și astfel sa devii tu cunoscut pentru ca foarte ușor piesa poate fi copiata de altcineva.

Trebuie sa contactezi o casa de discuri, sa le prezinți ce ai, sa faci un contract dacă lor le place și astfel sa-ți publice melodiile?

Răspuns Câştigător
| gothicbat a răspuns:

Îți poți începe cariera prin a posta pe YouTube și apoi să trimiți link-ul mai multor persoane să-ți faci cât de cât puțină notorietate, măcar la nivel mic, dacă știi cum zic. Așa poate ai norocul să dea peste tine un om care deține o casă de discuri și căruia să-i fii pe plac, el o să te ia sub aripa lui și o să lucreze la tine, implicit la imaginea ta.

A, și nu uita, să nu te lași niciodată descurajat, nici de hateri, nici de critici. Continuă ceea ce faci, crede în tine, muncește și rezultatele vor veni.

4 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Da, cam așa, trebuie să faci, dar mai întâi fă-te cunoscut pe net.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eeeee, uite de aia e asa greu sa dai lovitura. Nu e suficient sa fii bun, trebuie sa stii si cum, cui si cand sa te vinzi

| NeedHelp1 explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!