| anonim_4396 a întrebat:

Hey ^^ trec anul care vine in clasa a 12-a, dar inca nu m-am hotarat ce sa fac sad. Eu sunt pe rpofil uman, respectiv stiinte-sociale. Evident, m-am gandit la facultatea de drept din cadrul U. Bucuresti, sau la facultatea de Limbi straine ( pe sectia de engleza - araba ), Acum, voi ce credeti, care dintre aceste doua facultati este mai recomandata ( adica sa am totusi, un loc de munca dupa absolvire happy eu mi-as dori extraordinar de mult sa lucrez ori la Comisariatul European, ori la ONU ( cunosc Franceza si Engleza fluent ). Care dintre aceste doua optiuni de facultate credeti voi, ca ar fi mai potrivita? Eu m-am gandit si la economie, sunt bunicel la mate, insa nu stiu care mai este deschiderea.

PS: daca aveti si alte sugestii de facultati, sunt bine primite! Multumesc anticipat! happy

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu Drept, vei ajunge somer cu diploma. Facultatea asta e in topul facultatilor inutile, dupa jurnalism, pentru ca doar cei care au pile si foarte multi bani pot lucra in domeniu, altfel nu stiu ce sanse vei avea.Limbile straine sunt la mare cautare,daca inveti o limba rara (araba, japoneza, chineza, turca sau limbile nordice) esti boss si poti prinde un job bun.
Economia nu te sfatuiesc, Romania scoate in fiecare an economisti pe banda rulanta si nu sunt destule locuri de munca...

| maria6 a răspuns:

Engleza-araba

| Vladutz61097 a răspuns:

"obtiuni" serios?