| danielutsaa a întrebat:

Heyy.
A terminat cineva facultatea de geografie? Eu sunt clasa a 10 si ma gandesc de mult timp dupa ce voi termina liceul sa dau la facultatea de geografie dar inca nu m-am hotarat ce sectie. ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi? multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pai ce sectii sunt la facultatea de geografie? In Bucuresti sunt doar 2, geografie sau mediu. Daca faci geografie iesi profesor de geografie. Partea de mediu este interesanta si de viitor, dar prin alta parte, nu la noi, in curand noi o sa fim 100% nepoluanti ca nu mai functioneaza nicio fabrica in tara asta, adica nu prea o sa ai unde munci pe domeniul asta prea curand. Daca faci geografie calificarea ti-o face de fapt masteratul, si tot ce tine de cele organizate in Bucuresti as spune ca cel mai bun este cel pe cadastru, dar aici trebuie sa fii si un pic tehnic, sa stii ceva mate si mai ales geometrie. Daca nu, cel pe management turistic. Poti vedea aici masteratele, dai click pe informatii la fiecare si vezi descrierea si alegi ce crezi ca ti s-ar potrivi. http://geo.unibuc.ro/organizare_studii.html

| danielutsaa explică:

Eu ma.m gandit la geografie turismului sau meteorologie nu vreau cadastru fiindca am nevoie de fizica si nu-mi place fizica:d