| IoanaaAlexaaa a întrebat:

Heyy TPU! Ce poti ajunge daca faci liceul economic? [ Funda :** ]

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Somer.

| DiamondShine a răspuns:

Eu i-ti pot raspunde ca eu am terminat acest liceu.Deci..daca termini acest liceu fara sa urmezi o facultate ai deja un atestat cu care te poti angaja la o firma pe post de contabil primar(unde ai nevoie doar de contabilitatea studiata in liceu). Daca vrei insa sa urmezi si o facultate o poti face fie in domeniul tau(economic)si poti avansa de la contabil la o functie mai inalta, sau te poti axa pe un alt profil(cum am facut eu socio-uman si acum pot lucra in administratie publica gen:primarii, prefecturi)si poti lucra in domeniul in care termini facultatea.Liceul sa zic asa este important, dar doar pentru cei ce nu vor sa urmeze o facultate si vor sa se angajeze undeva folosindu-se doar de diploma de liceu.In cazurile acestea sunt foarte putine sanse sa gasesti un post unde sa accepte angajati doar cu liceul terminat.
I-ti urez succes in ceea ce o sa faci!

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Contabil,administrator,economist,etc

| Prishille a răspuns:

Desi multi lucreaza in domeniul, sau domenii conexe celui in care s-au specializat, nu neparat studiile iti pot trasa cariera in viata. Daca te simti atrasa de domeniul asta, imbratiseaza-l cu incredere, nu e definitoriu. Marea majoritatea a cercului meu de prieteni si cunostinte lucreaza in domenii total opuse studiilor urmate. Spre exemplu, o amica a studiat psihologia si e marketing manager la Vodafonewinking

| crisss27 a răspuns:

Administrator, contabil, economist, manager, c-am tot ce tine de domeniu economic.

| bumbutz a răspuns:

Vanzatoare sau frizerita...laughing