| VixyMoon a întrebat:

Hi, am si eu o intrebare ce inseamna contract de munca pe minim 3 luni cu posibilitatea de prelungire pe nedeterminat, ma intereseaza daca pot incheia contractul inante de 3 luni daca gasesc altceva?

Răspuns Câştigător
| IoanWild a răspuns:

Salut! 3 luni cred ca va fi perioada de proba. Iar daca vrei sa pleci mai repede, trebuie sa stai în preaviz – În cele mai multe situații, preavizul de două săptămâni este obligatoriu, însă sunt și contracte care nu cer asta. Nu poți să dispari pur și simplu; este nevoie să semnezi acte și să lași totul în regulă la plecare. Dacă ții neapărat să pleci cât mai repede sau ai nevoie de această plecare urgentă, cel mai potrivit este să îți întrebi superiorul dacă poți pleca. ||Pe prim plan ar fi foarte important ca sa citesti ce semnezi. Multi angajatori te aburesc, cam cu ce ar fi pe foaie, ca sa grabeasca procesul semnatului de foi, dar ca sa nu ai surprize, mai bine citesti sau intrebi detaliat. Bafta!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate, depinde doar cu ce articol din Codul Muncii vi se va inceta contractul individual de munca, respectiv:
- Art. 31 alin. (3) Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia. - verificati in contractul individual de munca care este perioada de proba in cazul dv. si in cazul in care nu ati depasit-o puteti depune o notificare scrisa angajatorului in care spuneti ca vreti sa incetati activitatea, nu sunteti obligat sa scrieti de ce vreti acest lucru si nu implica preaviz.
- Art. 55 litera b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea. - Daca nu mai sunteti in acea perioada de proba si nu doriti sa stati in preaviz, inaintati catre angajator demisia dv in care sa precizati ca doriti incetarea CIM la data x cu acest articol (nu sunteti obligat sa va motivati decizia), iar daca angajatorul este de acord nu mai sunteti obligat la respectarea preavizului.
- Art. 81 alin. (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz. - Daca vreti sa stati in preaviz, inaintati demisia dv angajatorului in care sa precizati ca doriti incetarea CIM la data x, iar perioada de timp dintre data depunerii demisiei si data incetarii CIM reprezinta preavizul de y zile prevazut in CIM. Angajatorul este obligat sa tina cont de decizia dv si sa o respecte.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ce ai vrea sa pleci in alta parte, daca dupa perioada asta de 3 luni, ai posibilitatea sa fii facut permanent?
Mai bine nu incurci pe nimeni, daca nu ai chef de munca.

| VixyMoon explică (pentru Violleta2022):

Am intrebat deoarece ca am gasit un job la care pot sa aplic dar nu este in domeniul meu si nu prea am de ales altceva momentan si nu, nu vreau sa incurc pe nimeni multumesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VixyMoon):

Nu-ti fa probleme, ca oricum nu ti-l vor acorda, daca nu este in domeniul tau si nu ai experinta anterioara in acel domeniu.
Incearca sa aplici doar pentru ce esti pregatit si acorda seriozitate jobului daca il vrei.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Cele 3 luni ar fi de proba
adica
pe perioada determinata,
deci
nu poti lua credit
dupa cele 3 luni
daca ei sunt multumiti de tine si vrei sa continui
poti face contract pe perioada nedeterminata
sunt firme care din start
adica din prima zi de lucru
fac contract
pe perioada nedeterminata
cauta pe olx si vei gasi