| Lisssa a întrebat:

Ideea e ca trebuie sa ma hotarasc la ce facultate sa dau.si nu am decat doua variante 1) Facultatea de drept(Universitatea Bucuresti) 2) Stiintele educatiei( invatamant prescolar si primar Universitatea Bucuresti) v-as ruga sa imi dati un argument pentru sfatul vostru. Sper sa ma ajutati sa iau aceasta decizie...

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Aş zice Drept pentru că îţi oferă mai multe posibilităţi şi un salariu mai atractiv decât cel de educator/învăţător. Desigur, vei avea mult de învăţat pentru ca să intri şi extrem de mult ca să o poţi termina cu note bune, dar eu cred că în final va merita osteneala. Important este însă să faci şi ce îţi place, dacă îţi plac copiii şi nu te interesează aşa mult banii, ci vrei o meserie pe care să o practici din pasiune pură, nu ai de ce să nu alegi Ştiinţele educaţiei. Alegerea îţi aparţine, tu ştii cel mai bine ce te avantajează şi ce carieră ţi-ar plăcea să ai.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Orice facultate în prezent este o loterie.
Gândește la rece ce vrei să faci cu viitorul tău, ce carieră vrei să urmezi.
Succes!
Pa, pa.

| rebe09 a răspuns:

Parerea mea este ca cele doua facultati mentionate de tine ar trebui alese pe baza vocatiei si a talentului. Nu cred ca a avea vocatie de invatatoare este acelasi lucru cu a fi avocat, magistrat, notar etc. De fapt mi se par foarte diferite meseriile, de aceea cred ca cel mai bine ar fi sa te gandesti la ce talente si inclinatii ai, pentru ca sa iti alegi Stiintele educatiei si sa nu ai inclinatii spre acest domeniu este "periculos" pentru copiii care iti vor fi elevi.

Parerea measad