| anonim_4396 a întrebat:

Foarte bine 711u1uu1q

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Daca esti platit pentru orele suplimentare, da.
Numai tu sa rezisti.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca media saptamanala (calculata pe intreaga luna) este de 40 ore, atunci da.
Daca ai mai multe ore, atunci plusul trebuie sa fie platit cu spor, adica de minim 1.5 ori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deloc

| Frank51 a răspuns:

Bagă tare bro, nu degeaba ai 6 copii acasă.

| gabicoo a răspuns:

Dacă asta te împiedică să mai postezi pe TPU e OK.

| FreddieM a răspuns:

Dacă nu-ți ajung banii sau ești prost plătit și e opțional, nu-i problema, baga pana mori.
Dacă ești exploatat, iar nu-i problema, pentru ca
e tot vina ta ca accepți situatia.
Cheers

| ALM2000RO a răspuns:

Nu e deloc ok. Nu mai face asta.

| eliancodrut a răspuns:

Nu este legal. Sunt diferite situatii, in functie de munca pe care o prestezi si domeniul in care o faci. Daca este munca fizica, nu poate fi mai mult de 10 orie continuu, cu un repaus pentru servitul mesei si de 14 ore intre ture. Daca nu este munca fizica - exemplu paznic, portar, continuitate (factorii de raspundere) - poate fi de 12 ore cu un repaus de 24 de ore intre ture. In cazuri speciale poate fi de 24 de ore, cu cel putin 4 ore de somn dupa 10-12 ore.
Toate acestea trebuie sa se incadreze in prevederile Codului muncii - Cap.I.