| Alexandru0007 a întrebat:

Iesirea la pensie, aceasta etapa noua a vietii care nu aduce nimic bun...
Pe scurt, maica-mea a iesit la pensie si nu stie ce sa faca, ar vrea sa munceasca si ma intrebam ce joburi sau idei ar fi pentru o activitate de acasa si nu numai din care sa castige ceva, nu conteaza cat ci mai ales sa aiba activitate.
Eu sincer, nu mi-am pus problema pana acum de asa ceva...deci astept propunerile voastre. Multumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa-si ingrijeasca nepotii...winking

| Alexandru0007 explică (pentru Bula):

Raspunse Bula happy
ies bani din asta?

| Bula a răspuns (pentru Alexandru0007):

Da, din buzunare sigur big grin
Dar orice hobby si distractie costa...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Daca mama dumneavoastră este o persoană activă si căreia i-a plăcut munca, acum vazindu se la pensie este dificil pentru dinsa sa stea acasa fara sa faca ceva, plus din cauza pensiilor care nu ajung, multi pensionari i si caută locuri de muncă pentru a putea supravietuii pe lîngă pensie si cu un venit suplimentar, ce varsta are mama dumneavoastră? Si ce a lucrat dinsa toata viata? Ca poate dinsa nu ar vrea sa se angajeze vanzatoare la ziare, cum sunt persoanele de varsta a treia, deci trebuie sa vorbiti cu dinsa si sa vede ti c am ce tip de munca si ar dori, i si doreste cu adevarat sa mai munceasca ca sa si ocupe timpul sau problema sunt banii care din pensie nu ajung.

| Alexandru0007 explică (pentru CristiDinBucuresti):

A lucrat in comert, deci vanzatoare sau ceva contabilitate primara ar fi potrivit, chiar si la un chiosc de ziare e ok, are 61 de ani. Nu banii primeaza ci lipsa activitatii e problema ei.

| Dumbi a răspuns:

Vanzatoarea la un chiosc de ziare, etc, nu o angajeaza nimeni daca nu are experienta in IT… si mai ales ca a iesit la pensie, sa lucreze de acasa…
Cere prea mult, stii, toti comunistii s-au multumit cu totul la tava, si numai stiu ce inseamna munca. Aceasta problema se poate pune si la copiii care nu au miscat o pana in viata lor.