| andreieftenie42 a întrebat:

Il stiti pe adrian Niculescu? e spekaer motivational, eu zic ca e sarlatan care umbla dupa bani, minte lumea zicand ca el a muncit de la 17 ani pana la 40 de diminetaa pana seara fara o zi libera, cum se poate asa ceva? iti da burnout +ca te imbolnavesti si psihic si fizic ca nu mai ai timp de tine si pentru ce? a intrat in depresie la 35 ani ca s-a despartit nevasta-sa de el,de ce? pentru ca nu avea timp de ea,din ce zice el, pentru el banii sunt mai importanti decat familia.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Speakerii motivationali sunt niste idioti, majoritatea sunt someri care le vorbesc altora despre cum sa faca bani.

| andreieftenie42 explică (pentru Cosmin86):

Mare adevar ai grait, dar si Niculescu asta o avea bani dar ii ia degeaba, ca doar ce face ca motiveaza?

| andreieftenie42 explică (pentru Cosmin86):

Si baietii care predau educatie financiara eu zic ca tot la fel sunt, tu ce zici?

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreieftenie42):

Depinde, acolo uneori mai auzi lucruri interesante.

DAR, nu as accepta lectii de educatie financiara de la cineva care plateste rate la un apartament sau are o masina second hand... in primul rand trebuie sa fie ei un exemplu (si nu un exemplu ca au mostenit o firma super profitabila de la parinti...).

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stii cum este munca daca il judeci pentru asta.
Cu multi ani in urma se lucra si cate 12 ore pe zi, in anumite ramuri de activitate. Constructii, irigatii si altele.
Problema lui cu nevasta nu e treaba mea.

| andreieftenie42 explică (pentru darrio2007):

Pai si cum poti munci 12 ore pe zi timp de 20 ani? zilnic am zis, repet zilnic, pai si bun tu cand gatesti acasa, cand speli? cand fumezi o tigara? cand iti faci analizele la medic? daca lurezi 12h de la 8 la 8 seara cand faci asta? si daca esti fumator din liceu si dupa muncesti asa nu poti, ca eu vorbesc sa muncesti adica in alea 12 h o pauza de 10 minute cum am muncit eu unde m-am dus nu asa din 12 h muncesti 2 ore, intelegi? copilul il faci seara de la job sau seara la 10 noaptea mort de obosit? la nunta cuiva te duci dupa 12 h si stai acolo o ora si pleci ca dupa a doua zi iar 12 h? nici nu are sens

| darrio2007 a răspuns (pentru andreieftenie42):

12 ore de munca poate insemna de la 7 la 19. Asa se lucra pe vremuri. Inclusiv sambata pana la ora 13. Duminica liber. Cel putin in domeniul meu de activitate.

| andreieftenie42 explică (pentru darrio2007):

Pai programul spus de dvstra macar poti sa te tii de el, dar nu 12 h zilnic a 20ani, si tu ce castigi? daca nu apuci sa te bucuri de bani? care-i logica? nu trebuie nici sa stai degeaba nici sa te rupi ca animalul, poftim, asta-i gandirea unui om sanatos vis a vis de domeniul de activitate, intelegi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Se poate. 2. Nu dă burn-out la toată lumea. 3. Din cauză de pretexte. Da, pentru unii banii sunt mai importanțidecât familia. Ei și?

Răspuns utilizator avertizat
| Animim23v a răspuns:

Esti rau informat, eu unul il cred, il urmaresc de ani de zile, si nu s-a despartit nimeni de el, Este cu femeia de acum de la 30 de ani, si el in prezent nu are 40 de ani.

| andreieftenie42 explică (pentru Animim23v):

El a zis ca a trecut prin depresie, vai dar cat are? sper ca nu are 38 in loc de 40, e si mare diferenta.