| Marius5638 a întrebat:

Imi asculta si mie cineva povestea?! Va rog! Ce ati face daca ati fi in locul meu? Povestea mea: am terminat liceul anul asta, adica am luat bac-ul, si vreau sa dau la politie la campina, pentru asta trebuie sa invat gramatica romana, engleza, nu e problema asta, problema e timpul, fac mereu treaba, si cea mai mare problema:"tata", il urasc, nu il suport, imi vine sa vomit cand il vad, nu vorbesc cu el. Abia astept sa plec din casa asta, nu mai suport nimic, imi vine sa ma omor(ar fi o solutie). Acum, eu nemaisuportand aceasta familie, vreau sa plec mai repede, pentru ca asta am asteptat de la 12 ani. Deci va trebui sa muncesc, si ma gandeam sa ma duc pe la mare, litoral, ca ajutor de ospatar(ceva de genu), ce ziceti? Sau sa mai astept 3 luni pana in octombrie cand plec la politie, chiar daca nu se stie daca intru pentru ca nu am timp de invatat. Eu daca ma duc sa zicem sa muncesc pe la mare, cu banii stransi as vrea sa plec in Anglia, pentru a imi indeplini marele vis,(politia fiind doar o alternativa). Si acolo va trebui sa muncesc, nu stiu, poate prin vreun depozit, habar nu am. Apropo, sunt serioase anunturile alea de pe net cu oferte de angajare in strainatate? dar si in tara?

Acum o alta "problema" e iubita mea, pe care o iubesc enorm si plecand in afara, as fi la distanta de ea pana cand ne-am muta impreuna, si voi muri de dorul ei si de frica sa nu isi gaseasca pe altcineva sad

Voi ce ati face in locul meu? Ce ati alege: ati indura inca 3 luni cu drac*l de tata ca apoi, peste 2 ani sa ies politist si sa fiu angajat la sigur si sa ma mut cu iubita mea si sa fim fericiti pana la adanci batraneti sau sa plec chiar acum si sa muncesc, apoi plec in afara pentru bani mai multi(in Romania nu prea iti poti permite sa iti faci casa sau sa cumperi masina din salar de politist) si sa ma stabilesc acolo cu tot cu iubita, si sa imi indeplinesc si visul( foarte greu de indeplinit dar ma ajuta talentul), dar va dati seama, iubita nu o am asigurata in niciuna din optiuni pentru ca nu se stie niciodata daca se va indragosti de altul sau mai stiu eu ce... daca nu era ea, plecam si "ma riscam", munceam pana imi indeplineam visul pentru ca nu ar fi fost nimic de care sa imi fie dor!? Deci?

3 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Sincer nu am avut rabdare sa citesc tot. Am observat ca doresti sa faci academia de politie, imediat dupa am observat ca esti instabil emotional....deci nu, nu este de tine din start. Daca ti se pare grea viata alaturi de parinti crede-ma ca habar nu ai ce inseamna conduita la Academie.

| Marius5638 explică (pentru Dreamer):

Nu Academie, ci scoala de agenti campina, si crede-ma ca il urasc pe tata, si tu l-ai ura daca ti-ar zice sa te omori etc...

| cosminX a răspuns:

Depinde si de tine. Poti sa dai la politie,nu ai cine stie ce salar...dar probabil cu timpul vei avansa si pensia o vei avea destul de bunicica.
Poti pleca si dincolo, unde daca iti gasesti un job stabil si iti si place, poti sa iti strangi niste bani frumosi. Asta depinde totul de tine. Ai grija la acest pas. Probabil tatal tau nu te iubeste, dar mama ta e una... si sa nu uiti de ea.
Si cu iubita... acum esti foarte indragostit, ai grija ca poate peste cativa va saturati unul de altu si vei regreta.

*Si ca sa iti raspund la intrebare: Eu in locul tau as ramane in tara*