| Ionut22244 a întrebat:

Imi cer scuze pentru categorie dar trebuie sa ma decid cat mai repede.Salut.Nu stiu daca sa ma duc la facultate sau nud'ohTata are o firma de transporturi si as putea sa il ajut si sa imi mai deschid si un magazin de piese auto.Mama si matusa.mea ma dispera sa ma duc,dar mie cum nu mi.a cam placut sa invat nu prea pot sa ma duc la o facultate din care sa fac mare cariera,si nici nu prea am chef sa ma frece unu si altu in timpu facultatii si dupa(va trebui sa mai muncesc si eu chiar daca imi trimit ale mama bani pentru ca sunt invatat sa am bani tot timpul chiar daca nu ii cheltui) si dupa ce o termin poate gasesc de lucru in domeniu poate nu(eu vruiam la facultatea de geografie a turismului). Usor usor as putea sa il scot pe tata la 'pensie', Voi ce ati alege?

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

Uite, am mai spus asta pe site, si o repet: E mult mai demn sa muncesti, decat sa faci o facultate trasa de par, apoi sa te dai destept pe cand iti vor demonstra multi ca nu esti.
Asa esti un om muncitor care isi doreste o cariera in ceea ce face. Poti foarte bine pe parcurs sa faci la FF o facultate, daca tine neaparat cineva sa ai o diploma. Dar nu va trebui sa te lauzi cu diplomele, e clar ca nu astea te reprezinta, ci cu munca ta, cu faptele.
Ai o afacere de familie o poti dezvolta. Sa stii ca la facultate nu te invata cum sa conduci o afacere, cum sa faci bani si nici mare scofala n-o sa stii dupa ce o termini. Prin practica inveti tot ce e de invatat.
Succes!

4 răspunsuri:
| andrey910 a răspuns:

Eu as alege sa il ajut pe tata si daca nu ar mai merge treaba dupa un an-doi m-as duce la facultate. Nu trebuie sa te duci la facultate imediat dupa liceu..mai ales daca poti face bani fara pentru moment.

| mgtow a răspuns:

Daca lucrezi in familie ai mai multe beneficii si esti mai bine tratat atat cu banii cat si la munca.

| AnaMARIA12344 a răspuns:

FACULTATE sigur! Poate acum nu o sa-ti dai seama de alegerea facuta dar crede-ma! Odata ce o sa intri la facultate vei percepe totul alfel! Oricum SUCCES in ceea ce vei face!big grin:*big hug

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cred ca e bine sa ai o diploma, pentru ca nu sti niciodata ce anume va trebui sa faci pentru firma ta.Asta iti va da un puternic sentiment de independenta si e o buna,, investitie.Crezi ca e bine sa ai la un moment dat un angajat cu o pregatire mai superioara ca a ta? Si prestigiul tau va fi mult superior.