| Nimicnueimposibil a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa intru la Academia de Politie! Cum sa fac sa iau din prima, ce fel de pregatire trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

E destul de greu sa iei din prima pentru ca sunt foarte multi care incearca a doua oara sau a saptea oara :)))) si sunt mult mai bine pregatiti.
trebuie sa iti fixezi bine in minte ca admiterea e pe primul loc, bacul trebuie doar sa-l iei. Am incercat si eu anul asta si m-am impotmolit la final.
Eu am luat mai in serios bacul si nu prea m-am pregatit, meditatie n-am facut decat la romana(gramatica). Ca sa iei din prima ar cam trebui sa te apuci de treaba de acum(daca esti in ultimul an, unii se apuca din clasa a 11-a). Trebuie sa ai rabdare gramada, o sa astepti o gramada pentru a-ti deschide fisa medicala, apoi trebuie sa mergi prin tot orasul dupa cabinete medicale si anumite chestii pe care trebuie sa le cumperi pentru ca ei nu au(sulfat de bariu de exemplu), dupa ce depui dosarul de recrutare in care ai nevoie de o gramada de tampenii o sa fii sunat pentru examinarea psihologica ce tine in jur de 4 ore, norocul meu a fost ca am dat de o nebuna care urla in ultimul hal si am iesit de acolo cu o durere de cap. Daca treci si de asta trebuie sa te duci sa platesti taxa de inscriere, apoi vii in alta zi pentru vizita medicala, daca ai noroc esti bagat si in contravizita(apropo, "doctorii" de acolo sunt niste scarbe) dupa ce stai vreo 4 ore sa se uite nebunii in gura ta si te pun sa decalotezi penisu pentru a doua oara te duci acasa si nu stii cum sa adormi mai repede pentru ca a doua zi ai proba sportiva, la viteza ai o singura incercare, daca simti ca ai plecat putin in urma sau consideri ca nu scoti timpul, poti sa te prefaci ca te-ai impiedicat sau ai calcat gresit ca sa mai dai odata, altfel daca nu scoti timpul din prima esti eliminat, la aruncarea mingii medicinale ai nevoie de tehnica, e bine sa iei in serios proba asta pentru ca cei mai multi pica la ea, chiar daca reusesc sa dea minim 7 metri, nu-si tin echilibrul si calca linia, apoi vine rezistenta pentru care trebuie sa transpiri cel putin o luna, eu in doua saptamani am reusit sa o scot, dar am fost la risc. In cele din urma vine si proba scrisa, 4 ore, o gramada de variante asemanatoare... pe mine m-a ars istoria, poate singurul capitol caruia nu prea i-am dat importanta, comunismul. Trebuie sa tocesti mult, mult si daca mai esti si ca mine mate-info, ai 6 materii pentru care trebuie sa inveti :)))) asa ca cel mai bine ar fi sa te transferi, daca nu esti la uman.
Pentru orice nelamurire intra aici http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/forum/

9 răspunsuri:
| justadream94 a răspuns:

Foarte mult sport
pregateste gramatica limbii romane
engeza
istoria si
ceva teste psihologice
pregateste-te din greu..sun 9 candidati pe loc
jobul si salariul asigurat.e viata

gasesti pe site-ul academieie din Bucuresti modele de subiecte

| Psihedelic777 a răspuns:

Saluthappy Pai din cate stiu eu...la academia de politie trebuie sa dai proba sportiva si un test la geografie, istorie, engleza si romana.Deci asta ai cam avea de pregatit. Testele scrise nu sunt foarte grele, dar totusi trebuie sa inveti ca sa fii sigur ca le iei.Iar pentru proba sportiva incepe sa faci exercitii, antrenamente ...sa fi intr-o forma fizica cat mai buna.Si poti cauta pe net sau sa vorbesti cu anumite persoane care cunosc tot ce trebuie sa stii despre academia de politie si vocatia pe care o alegi.Baftahappy

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Psihedelic777):

rolling on the floor)))) testele scrise sunt foarte grele si geografia nu e inclusa! e foarte mult de tocit.

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Platforma de pregatire https://www.academiadepolitie.com te va ajuta foarte mult!

Succes!

| addda2a a răspuns:

Fa mult sport ai proba sportiva uita-te pe net ce fel de probe si pregateste-te.Si trebuie sa te pregatesti intens la geografie, istorie, engleza si romana.Cauta teste din anii precedenti, fa cat mai multe invata si ai sa iei examenul. Bafta:*

| S3rgiu98 a răspuns:

Salut! Iti trebuie pregatire fizica, o sa dai teste la romana, geografie, istorie si engleza. La romana iti trebuie gramatica! Si daca vrei si forte speciale cum ar fi S.I.A.S., dupa ce termini academia, poti continua mai departe, dar vei avea probe fizice foarte grele, probe psihice si sa tragi foarte bine cu arma! Mult noroc!

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru S3rgiu98):

rolling on the floor))) ai mancat si tu rahatu pe care l-a spus useru de mai sus.
geografia nu are legatura cu admiterea la academia de politie

| S3rgiu98 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Multa lume spune ca ai nevoie de geografie. SI nu cred ca mananc eu rahat ci tu.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru S3rgiu98):

Pffff ai inceput sa mananci cu mana, ia o furculita!
cine spune? "Psihedelic777" cumva?
uite subiecte http://www.academiadepolitie.ro/root/studii/admitere/subiecte/subiecte.html
aia mai trebuia, sa se mai dea si la geografie