| anonim_4396 a întrebat:

Imi doresc sa fiu POLITIST! sunt inca in generala. Ce liceu ar trebui sa urmez pentru. politie, ce facultate? Daca as face un liceu (ex.: Liceul Economic ) si as vrea sa continui la faculatea de politie as avea sanse? Si cum e scoala,, unde e? Vreau sa stiu tot! Nici macar nu stiu in ce localitate se afla sad

Răspuns Câştigător
| adryan_3210 a răspuns:

Pentru a deveni politist nu prea conteaza liceul. da,poti sa faci economikul,chiar nu are importanta. scoala de politie se face la campina, se face si la oradea, la draganesti este de jandarmi, dar iti recomand sa incerci la academie la bucuresti. de la academie iesi cu functia de ofiter dupa 4 ani, pe cand la campina, de ex, iesi subofiter dupa doar 2 ani...dar nu se compara. trebuie sa te axezi pe istoria romanilor, pe romana{gramatica} si o limba straina... bafta!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti urma orice liceu, daca nu o sa fie infiintate licee de politie, sunt prevazute in noua lege a invatamantului nr.1/2011. Facultatea de politie este in cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti. Daca vrei sa afli despre facultate uita-te pe site-ul oficial al Academiei. Numai bine!

| Narcis2007 a răspuns:

Pentru pykey1994, poate brokenrose vrea sa fie ceva la birouri(se gastiga foarte bine, totul asigurat, inaintezi in grad cu vechimea...) nu politist de ala care sta pe strada si trage soferii pe dreapta... daca vrei poti da la academia de politie dar sa stii ca e foarte greu si trebuie sa ai conditie fizica

| mmary a răspuns:

Iti recomand profilul de stiinte sociale.este facut pentru dorinta ta! Aici conteaza foarte mult limbile straine, Lb. Romana si Istoria, exact ceea ce se cere politistilor; pot sa iti zic din proprie experienta ca este un profil extraordinar atat pentru ceea ce iti doresti tu cat si pentru alte planuri de viitor( in caz ca te razgandesti); este profilul ideal cam pentru orice ganduri de viitor.Multa bafta!
P.S: Se da si proba la sport asa ca cel mai bine iti recomand o foarte buna pregatire inainte cu ceva timp(este proba eliminatorie)!

| Ada11 a răspuns:

Tot ce stiu este ca trebuie sa stii: gramatica Limbii Romane, Engleza(la perfectie) si Istorie. Nu stiu ce liceu are exact acest profil, dar sper sa il gasim.
Pst: si eu vreau sa devin politist. Criminalist mai exact.
Pup.
Ade

| 1Mihai1 a răspuns:

Liceul nu contează.

| Vulvatron a răspuns:

O sa ma arestezi rolling on the floor

| pykey1994 a răspuns:

Da...deci gandeste-te bine ce vrei sa devi nu cred ca e chiar asa frumos sa fi politist mai pe scurt e de ****straight face

| Hellen_Hellen_1980 a răspuns:

Am inceput liceul economic, dar nu l-am terminat. Sunt casatorita si am 3 copii. M-ar interesa sa stiu ce trebuie sa urmez pentru a deveni POLIOTIST.

| Ballonash a răspuns:

Ceau:*vroiam sa iti zpun ca si eu sunt interesata de acelasi lucru si imi place enorm de mult tot ce are legatura cu politia.Eu sunt la liceu, profilul economic asa ca nu cred ca ar fi o piedica in cale ta acest profilwinking si mai ales pentru ca la sfarsit de clasa a 12 beneficiezi si de o diploma cum ca ai terminat economic..."tehnician in activitati economice"ceva asemanatorwinkingtongue asa ca mult succes!happy