| crissutina a întrebat:

Imi doresc sa urmez liceul peda dar nu sunt sigura vreau sa devin profa de engleza...ce parere aveti?
dau funda!

10 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ca sa fii profa de engleza trebuie sa faci facultatea de limba engleza, nu e obligatoriu sa faci liceu pedagogic. Daca faci liceu pedagogic iesi educatoare sau invatatoare, dar tot trebuie sa faci un ciclu de invatamant superior pe "stiintele educatiei". Deci daca nu vrei in mod deosebit liceu pedagogic sau nu iei examenul de admitere poti face si un profil de filologie, eventual cu engleza intensiv, poate nu mai e nevoie de meditatii pentru examenul de admitere la facultate.

| Chαяtreux a răspuns:

Da, e bun acesta pentru ce iti doresti tu. La sectiunea filologie

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Chαяtreux):

Nu exista profil pedagogic cu sectiunea filologie. Este pedagogic si atat. Sectiunea la care te referi tu este cu totul altceva. Iti spun [entru ca eu am absolvit liceul pedagogic si stiu despre ce este vorba.

| Chαяtreux a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Iti spun eu ca exista, [am dat admitere, pe brosura era liceul Pedagogic, profil filologie] happy

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Chαяtreux):

Nu era vorba de profil vocational? eu cand am dat admitere asa era descrisa filiera. Au trecut ceva ani de atunci si s-au schimbat multe in invatamant. Nu te contrazic.

| Chαяtreux a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Liceul pedagogic de la mine din oras are profil pedagogic (eudcator, invatator, nu mai stiu exact cum se numeste) [unde se dau acele probe], stiinte sociale, filologie si mate info big grin

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna! Este un inceput bun daca vrei sa lucrezi in invatamant, insa pentru a fi profa nu este suficient doar liceul pedagogic, ai nevoie de studii universitare de licenta si ca sa poti preda in invatamant trebuie sa afci modul psihopedadogic, altfel nu.
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes!

| KeepCalmAndLove a răspuns:

Să fi profesoară este greu! Părerea mea este că nu ar trebui pentru că în ziua de azi profesorii sunt foarte prost plătiţi! Şi eu am vrut să fac asta dar m-am răzgândit deoarece vreau să am o familie mai bogată şi să trăim mai bine în aceste vremuri grele! Dar totuşi ...este alegerea ta! Sper că opinia mea ţi-a fost de folos! Succes!

| annapopa a răspuns:

Salut,
este foarte bun liceul, si eu sunt profesoare de engleza-spaniola in devenire, o sa-ti placa.
Succes.

| danielarimnea a răspuns:

Nu stiu eu iti spun parerea mea: trebuie sa-ti organizezi viata cum vrei tu am atatia oameni si ma uit chiar si la mama mea nu e ceea ce si-a dorit sa ajunga se scoala de dimineata cu gandul : *ah...trebuie sa ma duc iar la servici * e foarte nasol eu vreau sa ma duc cu drag la munca sincer si sa fac ceea cemi place nu ceea ce ma obliga legea firii pentru a trai!