| Veveritzoiul a întrebat:

Imi explicati si mie cum ajung politist? adica ce liceu ar trebui sa fac? am inteles ca au fost niste licee de agenti de politie, dar s-au desfiintat...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ajungi politist facand o scoala de agenti de politie (pentru subofiteri) sau Facultatea de politie din cadrul Academiei de Politie (pentru ofiteri).
Pentru a te ajuta putin la admitere este bine sa faci liceul la profilul filologie sau stiinte sociale.

| RoseBlack01 a răspuns:

Nu.trebuie neaparat liceu. Exista din cate stiu, doar liceu militar de acest gen. Academia de politie ar trebui s o faci. happy