| anonim_4396 a întrebat:

Imi mai pot lua al 2-lea job? Am un un job full time de 1 si jumatate de zile, iau bonuri de masa, am asigurare medicala, lucrez 8h pe timp de noapte si am destul timp la dispozitie si ma gandeam daca-mi mai pot lua inca un job de tip full time tot 7-8h. Este posibil?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar daca il gasesti, va fi obositor pentru tine. Dar e alegerea ta.

regis
| regis a răspuns:

Full time nu poți, dar iti poti lua un part-time (sau mai multe), din cate stiu de cel mult 6 ore.

| kaTTsu a răspuns (pentru regis):

Esti sigur? Am auzit multe persoane cu cate 2 job-uri a cate 8 ore fiecare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, esst posibil, din punct de vedere legal. Dar apoi te îmbolnăvești din lipsă de odihnă suficientă.

| Paulvasile10 a răspuns:

Legal poti. Dar stresul si oboseala se vor simti in timp. Ti se pare tie ca mai poti avea un job, dar in timp lipsa de somn suficient, lipsa de timp liber in care sa poti iesi si tu cu prietenii, in care sa te relaxezi si tu, vor duce la o oboseala fizica si psihica de care nu poti scapa chiar asa de usor. Daca tot vrei sa mai lucrezi, poti lua un job part-time, eventual ceva remote, sa il poti face de acasa, sau sa fie un job care sa nu plateasca neaparat pe ora, ci pe proiect/activitate realizata.