| sorta2512 a întrebat:

Imi plac electronicele foarte mult.Imi place sa repar telefoane, sa deschid laptopuri.Am 14 ani si pe viitor as vrea sa ma ocup cu chestiile de genul si sa imi fac propria `companie` daca pot zice asa. Vreau sa stiu ce profil mi s-ar potrivi si ce trebuie sa fac sa am o cariera de succes in domeniul asta.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te felicit pentru hobby-ul tau si intentiile tale!
Eu am inceput sa ma ocup de electronica la varsta de 10 ani, cu primul aparat de radio, urmat de toate felurile de aparate electronice, ce mi-au "picat" la mana, stricate.
Am intrat la liceu de informatica, dupa care la automatizari si calculatoare. Job-ul care a urmat a fost la intretinere, la o fabrica mare, unde am intalnit zeci de feluri si tipuri de actionare si am invatat de zece ori ca la facultate. happy
La urma am deschis propria mea firma si am facut service pentru cele mai diverse echipamente posibile.
Daca vei urma o cariera asemanatoare, vei avea sansa de o satisfactie profesionala, care face chiar mai mult decat banii primiti in urma lucrarilor executate!

Iti doresc implinirea cu succes a viselor tale!

| Bizon95 a răspuns:

Facultatea de electronica din Leu
DAR
asta o sa te invete electronica, NU AFACERI

pentru companie ar fi mult mai bine sa te duci in ASE

sau CEL MAI BINE SA TE DUCI LA AMANDOUA!

succes!

| Panamax a răspuns:

Cand o sa ai o prietena, electronica o sa fie pe locul doi.

| Sonia822 a răspuns:

Pai un liceu de informatica, sa inveti si partea de soft, si de acolo ori te orientezi spre Politehnica, si alegi un domeniu in functie de orasul - centru universitar, in care te duci sa studiezi sau te duci la cibernetica la Bucuresti, ca si asta e de viitor, si ar avea oarecum legatura cu calculatoarele, dar mai mult pe zona de software, de unde se castiga oricum un kklau de bani

| Speranta12 a răspuns:

Facultatea de Automatica si Calculatoare.

| Speranta12 a răspuns:

Afaceri poti invata si pe internet, pe Youtube sau sa mergi la niste ateliere in paralel. Sau cand vei fi mare, poti sa te mai asociezi si cu alti oameni ca sa deschizi o afacere si asa poate stiu ei mai multe despre afaceri. Sau poti sa-ti iei consultanta in afaceri, iar tu pur si simplu sa lucrezi la ceea ce stii tu mai bine in firma (calculatoarele). Deci posibilitati sunt.