| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva despre Dreptul International... daca termini facultatea de Drept International in strainate poti sa profesezi ca si avocat in orice tara doresti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul international este doar o ramura a dreptului si inca una destul de mica. Numai cu acesta nu poti practica avocatura nicaieri, mai ales ca dupa terminarea facultatii mai este o cale destul de lunga si grea pana poti ajunge avoca, respectiv examenul de intrare in barou, stagiatura pe langa un avocat si examenul de definitivat. Pentru acestea trebuie sa stii bine dreptul tarii in care vrei sa practici, este destul de deosebit de la o tara la alta.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice facultate este sau se poate folosi in strainatate. Nu chiar in orice tara. Numai acolo unde avem relatii cu acea tara. De regula in UE. In Rusia nu se poate. happy