| Elena_Dumitru_1999 a întrebat:

Imi puteti da informatii despre scoala postliceala Fundeni /Carol Davila?
Sunt clasa a 12-a si dau bac biologie 9-10(vegetala si animala).
As dori sa aflu cum se intra(dosar/examen), ce se studiaza, ce poti face dupa ce termini, care sunt conditiile, cat mai multe detalii.

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Cea de la Fundeni era cândva cea mai buna din țara, acum se duc toți cei care nu au luat bacul. Iar cea Carol Davila nu are absolut nicio treaba cu universitatea Carol Davila, am văzut persoane care se duceau o data la 2 săptămâni pe la cursuri și de câteva ori la practica, îți dai seama ce școala se face acolo. Ai avea curajul sa lași astfel de oameni sa îți facă Injecții sau sa îți pună perfuzii? Dacă vrei sa urmezi aceasta cale, mergi totuși la Fundeni. Ideea e ca sunt o groaza de absolvenți și o groaza de elevi in astfel de acolo, iar locuri de munca puține.
Ideea ta de a da bacul la biologie vegetală e cea mai neinspirata sincer sa îți spun. De ce ai face asta? In primul rând faci anatomie in clasa a 12 a și e și mai ușor și mai frumos la anatomie, in al doilea rând la toate școlile postliceale se face anatomie, nu exista biologie vegetală și animală, inclusiv la Fundeni dacă vrei sa intri la buget dai examen la anatomie din materia de bac! Mai au și locuri la taxa unde nu se da examen de admitere (taxa e vreo 2500 lei pe an).
Deci eu zic sa te gândești cu bacul asta, eu am dat anatomie și nu mi s-a părut greu, am invatat din cartea aia de pregătire pentru bac și am luat 10.

| Elena_Dumitru_1999 explică:

Vechea poveste, initial am vrut doar sa iau bacul si s.au schimbat multe pe parcursul anului, ne.au cam obligat sa ne alegem inca de la inceputul primul semestru. N.am stiut ce sa fac si am ales "calea mai usoara"(pe care au ales.o multi naivi printre care si eu ). Am sa vorbesc cu profesoara mea de biologie cu care fac si pregatire, daca se mai poate face ceva, din cate am inteles, cei mai multi se razgandesc si nu mai dau la chimie/fizica in ultimele doua luni si tot fac cv ...Nu stiu ce sa fac...

| Bondarel99 a răspuns:

Pe bune? Mai ai o gramadaaaaaa pana la bac. Mie mi-a luat maxim 7 zile in total sa invat materia. Poti sa te razgandesti si cu o luna inainte, nu te obliga nimeni.