| andreescuiulia a întrebat:

Imi puteti spune ce matrii se preadau la fiecare dintre specializarile profilelor REAL si UMAN:filologi,mate-info, etc? Eu vreau sa dau la Facultate de politie din cadrul Academiei de politie.Ce profil as putea alege?

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Eu sunt la filologie și studiez următoarele:
TIC
Geografie
Română
Desen/Muzică (1 săptămână muzică, următoarea desen, nu ai ambele ore în aceași săptămână, iar din a 11 a se numește Educație artistică)
Religie
Fizică, mate, bio, chimie (până în a 11 a)
Antreprenorială (a 10a)/Economie (a11a)
Științe în a 11a (în locul matematicii și celorlalte științe exacte)
Istorie
Franceză
Științe socio-umane (logică, psihologie, sociologie, filosofie.una în fiecare an)
Latină
Sport
Engleză
Literatură universală (a 11a și a 12 a)
Poți avea diverse opționale, gen la biologie, literatură, română, geografie, științe, istorie, engleză (eu fac finlandeză pentru că asta a ales doamna și crede-mă că e super). Dacă dorești și alte informații, spune-mi.
Eu zic că umanul pentru că dai examen la o limbă străină (franceză sau engleză) + română și istoire (la uman faci și 3-4h de istorie, iar la real 1h, limbile străine nu-s așa de importante în ceea ce privește mate-info).
O zi bună!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca te ajuta putin la admitere poti alege un profil de filologie sau stiinte sociale.

| Adry05 a răspuns:

Filologie pentru ca-ti trebuie engleza si istoria la examen scris si acolo sunt materiile de baza.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Totuşi, dacă vrei să faci Academia de Poliţie, atunci este preferabil să te înscrii la un liceu cu specializarea de Filologie/Ştiinţe sociale!