| Anonimul151 a întrebat:

Îmi puteți spune, vă rog dacă că adolescent de aproape 17 ani, aș putea să mă angajez 4 ore, la KFC? Menționez faptul că doresc să mă angajez în vara, iar atunci voi avea 17 ani, și 7 luni. Menționez faptul, că sunt la profil de bucătar ( cls 10 ) insa nu am o experiență atât de mare deoarece sunt la început. Ar ajuta chestia asta la angajare, sau trebuie neapărat să ai experiență în bucătărie?

Știu, că la mc angajează și sub 18 ani, însă la KFC nu m-am interesat niciodată...

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poți să te angajezi și cu normă întreagă, doar că trebuie acordul părinților, parcă.
Faptul că ești la profil de bucătari ajută puțin, mai ales dacă obții diploma de 10 clase până atunci, și scrie profilul pe ea.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Din ce știu eu, nu cred că poți să te angajezi cu norma întreaga ( nu m-am informat, însă nu zic da sau nu deoarece nu știu ), din ce știu de la 16 ani, poți sa te angajezi part time ( 4 ore ), Iar cu acordul părinților ( 6 ore ) sper sa fie corect, informația asta o știu din auzite de la alții. Și la 4 și 6 ore trebuie acordul părinților dacă ai sub 18 ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonimul151):

Da, ai dreptate. Pot fi angajați doar pentru 6 ore, începând de la salariul minim întreg.
Sub 16 ani trebuie acordul părinților, peste 16 ani nu mai e necesar.
Nu au voie ture de noapte.

| haileewatson a răspuns:

Da, poti sa te angajezi la KFC, de la varsta de 16 ani te poti angaja singur part time. Nu iti trebuie experienta, e un job entry level (fie ca e vorba de bucatarie sau casier), ei te vor invata tot ce trebuie sa stii.

| DonSalieri a răspuns:

Nu te baza pe ce ti-a zis proasta aia ca te vor invata, ca nu te invata nimeni.
e fiecare pentru el acolo.

| Anonimul151 explică (pentru DonSalieri):

Nu înțeleg de ce o faci proasta din moment ce nu o cunosti, eu zic că nu ar trebui să jignești.

Cum adică să nu te învețe? E normal că în primele zile nu știi ce sa faci, cum sa faci. Iar din acest motiv se face un trainig, în care se învață.

Nu te angajează, la un restaurant sau altundeva, fără sa îți arate cum sa faci. Ca casier de exemplu la KFC, crezi că poate merge oricine care nu știe? Crezi ca nu trebuie să îi se explice? Crezi ca se face după capul angajatului fără sa i se arate? Nu cred ca e fiecare pentru el, adică fiecare își vede de treaba, însă la anumite chestii pe care noul angajat nu are cum sa le știe, angajații dacă au respect, îi explica astfel încât sa înțeleagă.