| alexgrasu a întrebat:

Imi spune si mie cineva care sunt operele care trebuiesc invatate pentru bac2012 ?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te documentezi pe www.edu.ro
Succes!
Pa, pa.

| AdelinaC a răspuns:

Sunt aceleasi opere care au fost si pana acum si se regasesc la subiectul III in variantele publicate in 2008/2009.Printre ele se numara:
o poezie la alegere din Eminescu(de ex luceafarul sau floare albastra), Bacovia(ex Plumb), N.Stanescu,Ion Pillat(aci sosi pe vremuri), Tudor Arghezi(Testament).
Din proza:
Marin Preda-Morometii
G.Calinescu-Enigma Otiliei
I.L.Caragiale-teatru(drama+comedie)
Marin Sorescu-Iona
C.Negruzzi-Al.Lapusneanul
Programul Introductie la Dacia Literara
Rolul Daciei Lit. in lit.romana
Povestea lui Harap-Alb
Baltagul/Hanul Ancutei(la alegere)
In vreme de razboi
La fiecare au tema si viziunea depre lume, caract. de pers.relatia dintre 2 pers.,dem de roman, nuvela, dramaturgie(dupa caz)si relatia incipit final.

| Cuniska a răspuns:

Nu cred ca este vreo lista, dar incearca : la mendeleni de ionel teodoreanu, morometii de marin preda, adela de garabet ibraileanu, fratii jderi de Mihail Sadoveanu, horodiste de ion druta, enigma otiliei de george calinescu, sarmanul dionis de Mihai Eminescu, poti citi si ceva de leonida lari, george meniuc, camil petrescu si altii. Bafta happy