| Eucumamajunsaici a întrebat:

Imi spune si mie cum este programul unmui profesor. Ma refer la ce ora se scoala cand termina serviciul si de astea. Ca sa stiu daca sunt singurul care se scola la 6 pentru a primi nota buna la teste.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Acest lucru nu se poate zice.
Poate avea prima ora pe zi de la 8, o poate avea de la 10, o poate avea de la 12.
De cele mai multe ori profesorii de fizica, matematica, romana, chimie, materii din astea mai importante, au intre 8 si 12.
Cam 3-4 ore de predat ai zilnic, dar mai sunt ai alte aspecte de considerat precum acel rezumat pe care trebuie sa-l faci la sfarsitul zilei sa spui cum ti-ai desfasurat ora de curs, corectarea lucrarilor si tezelor (care nu-s putine), pregatirea planului de lectie pentru ziua urmatoare.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Eu am fost profesor suplinitor de informatica vreo 2-3 luni intr-unul din liceele bune (sunt inginer). In afara salariului foarte mic nu aveam nici un stress: orele erau la mijlocul zilei (deci ma trezeam pe la 9 dimineata) si 3 zile pe saptamana aveam 2-3 ore. Terminam pe la 3-4 dupa-amiaza. 80% din retul timpului saptamanii faceam alte lucruri.happy De ce trebuie sa te trezesti la 6 dimineata? Poti sa inveti dupa-amiaza 1-2 ore, pentru teste. (cand eram elev ma trezeam la 7 dimineata si ma culcam la 10 seara, asta timp de vreo 20 de ani buni).