| bleakk a întrebat:

Imi spuneti si mie ca posibil viitor programator,de ce elemente ale matematicii are nevoie aceste, pe langa cele ale informaticii si programarii care sunt de baza?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

General vorbind ai nevoie de chestiile de baza (ecuatii, operatii, metode de rezolvare a unor probleme). cel mai mult conteaza modul de gandire matematic decat efectiv ramurile acesteia. trebuie sa stii inainte sa rezolvi o problema informatic cum trebuie sa o rezolvi matematic. Iti dau un singur exemplu. Vrei sa faci suma a n nr, e mai simplu sa aplici formula de calcul decat sa folosesti o structura repetitiva.

Acum intrand in detalii, daca te apuci de lucruri mai serioase in programare, precum filtrari de imagini, sunete, grafica 3D ai nevoie deja de cunostinte avansate de analiza matematica si geometrie in spatiu.