| Ramona_Abrudan_2001 a întrebat:

Imi trebuie neaparat facultatea de Litere sau Biblioteconomie(cred ca asa se numeste) sa fiu bibliotecar? Sau pot si de la Facultatea de Istorie?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai ( neapărat ) nevoie de o facultate!
Poţi să faci un Liceu Pedagogic cu specializarea de "bibliotecar – documentarist" :
http://www.admitereliceu.ro/......ultate-bac

http://blog.adrian.mihalcioiu.ro/......-2011.html

Facultatea constituie un AVANTAJ :)

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

"Metodologia ocupării unui post vacant de bibliotecar şcolar
în învăţământul preuniversitar :
Pentru ocuparea funcţiei de bibliotecar trebuie îndeplinite următoarele CONDIŢII DE STUDII:

Legea Educaţiei Nr. 1/ 2011 - Art. 250. – Pentru ocuparea funcţiilor didactice auxiliare trebuie îndeplinite următoarele condiţii de studii:
a) Pentru funcţia de bibliotecar, documentarist şi de redactor – absolvirea, cu examen de diplomă, a unei instituţii de învăţământ, secţia de biblioteconomie, sau a altor instituţii de învăţământ ai căror absolvenţi au studiat în timpul şcolarizării disciplinele de profil din domeniul biblioteconomiei; pot ocupa
funcţia de bibliotecar, de documentarist sau de redactor şi absolvenţi ai învăţământului postliceal sau liceal cu diplomă în domeniu/ absolvirea cu examen de diplomă a unei instituţii de învăţământ, secţia de biblioteconomie, sau a altor instituţii de învăţământ ai căror absolvenţi au studiat în timpul şcolarizării disciplinele de profil din domeniul biblioteconomiei, pot ocupa
funcţia de bibliotecar, documentarist sau de redactor şi alţi absolvenţi ai învăţământului superior, postliceal sau liceal cu diplomă, pe perioadă determinată, dacă au urmat un curs de iniţiere în domeniu.
· absolvirea cu examen de diplomă a unei instituţii de învăţământ, secţia biblioteconomie sau a altor instituţii de învăţământ ai căror absolvenţi au studiat în timpul şcolarizării disciplinele de profil din domeniul biblioteconomiei;
· pot ocupa funcţia de bibliotecar, documentarist şi de redactor şi alţi absolvenţi ai învăţământului superior, postliceal sau liceal cu diplomă, pe perioadă determinată, dacă au urmat un curs de iniţiere în domeniu." - SURSA = Metodologia de la linkul :
http://www.ccd-bucuresti.org/......URESTI.pdf