| VibeTrix a întrebat:

Imi ziceti tot ce trebuie sa stie un doctor, ce studii sa aiba?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca doresti sa devii doctor (depinde in ce domeniu) prima data trebuie sa fii absolventa unei facultati, sa ai o anumita vechime si unele studii in domeniul respectiv. Daca doresti sa devii medic atunci trebuie sa urmezi cursurile unei facultati de medicina. Cunostintele necesare practicarii profesiei de medic se invata si insusesc in cei 6 ani de studii universitare iar specializarile in diferitele ramuri medicale se aprofundeaza pe parcursul ultimilor ani si prin cursuri postuniversitare de 2 sau 3 ani. Daca doresti sa devii medic trebuie sa inveti temeinic inca din anii de liceu. Succes!

| VibeTrix explică (pentru corbulalbrosu):

Am inteles... Multumesc frumos!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a deveni doctor in medicina intro anumita specialitate, trebuie sa publici lucrari medicale cu caracter stiintific sau sa devii un cercetator intr-un anumit domeniu medical si sa sustii multe examene cat esti medic rezident sau doctorand.

| octa2021 a răspuns:

Doctor in ce domeniu?,deoarece doctoratul se da in mai multe domeni,dar daca intuiesc vrei sa dai la medicina. Trebuie sa absolvi ce sase ani de facultate sa faci rezidentiatul, dar este cale lunga pana la doctorat, acolo trebuie sa elaborezi lucrări stiintifice, trebuie sa publici lucrari, sa lucrezi in cercetare medicala etc. Ideia este ca iti petreci o parte din tinerețe pe băncile facultati, trebuie sa te dedici meserie ca sa devii foarte buna. Dar pana atuci tinete de invatat daca esti in liceu si indiferent facultate alegi trebuie sa te dedici invatatului.
Succes.

| VibeTrix explică (pentru octa2021):

Doctor de ochi... Eu nu prea inteleg. Trebuie chiar sa faci facultatea de medicina pentru a deveni doar un doctor de ochi?
Multumesc pentru comentariu happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru VibeTrix):

Exact. Pentru a deveni medic cu orice spcialitate ar fi aceea, Oftalmolog, ORL-ist, cardiolog, chirurg, pediatru, generalist, etc trebuie sa urmezi cursurile facultatii de medicina.